Avustralya, Kripto Temaslı Ticaret Platformuna Dava Açtı!

Avustralya, Kripto Temaslı Ticaret Platformuna Dava Açtı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Avustralya, Kripto Temaslı Ticaret Platformuna Dava Açtı!

Avustralya Menkul Değer ve Yatırım Komitesi ASIC, kripto para bölümü ile yakın bağlantısı olan ticaret platformu eToro hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. ASIC, saatler evvel yaptığı açıklamada eToro’nun sunduğu türev CFD eserler için gerekli testleri yapmadığını tez etti.

Ülkenin finansal düzenleme kurumu, eToro’nun CFD hizmetlerde geniş kitlelere ulaşmak için bir çok kuralı ihlal ettiği gerekçesiyle Federal Mahkeme yolunu tuttu. ASIC, ticaret platformunun ihraç ettiği türev eserlerin uygun olmayan müşteri kitlelerine ulaşmasını istemiyor. Yetkililer, paylaştıkları evrakta şu tabirlere yer verdi:

“eToro’nun tarama testleri epeyce başarısız. CFD eserleri, uygun olmayan müşteri kitlelerine ulaştığı için harekete geçiyoruz. Uygulama üzerinde müşterilerin risk algısını ölçmek gayesiyle yapılan testlerde karşılıklar sonradan değiştirilebiliyor.”

ASIC, eToro platformunun sunduğu türev eser risklerinin mevzu kripto paralar olduğunda daha da arttığı vurgusunu yaptı. Devlet kurumu, evrakta kripto varlıkları “son derece riskli ve değişken ürünler” olarak söz etti.

CFD Nedir?

Dünya’nın bir çok yerinde yatırımcıların faydalandığı CFD eserler, bir finansal varlığın fiyatını taklit eder. Taklit edilen varlıklar emtia, borsa endeksleri yahut kripto paralar olabilir. Yatırımcılar bu biçim türev araçlar sayesinde varlık riskine katlanmadan süreç yapabilirler.

Ünlü ticaret platformu eToro, kripto CFD eserleri için müşterilerine 2 kata kadar kaldıraç kullanma imkanı sunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap