Avukat Cevapladı: SEC, Ripple Kararına İtiraz Ederse Ne Olur?

Avukat Cevapladı: SEC, Ripple Kararına İtiraz Ederse Ne Olur?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Avukat Cevapladı: SEC, Ripple Kararına İtiraz Ederse Ne Olur?

Eski SEC yöneticisi John Stark, Ripple zaferinden bir gün sonra davanın temyiz edilip bozulabileceğini söyledi. Son gelişmeler, yetkililerin bu tarafta adım attığını gösteriyor. Kripto avukatı ve XRP savunucusu John Deaton, bu türlü bir durumda neler yaşanacağını şöyle açıklıyor…

Avukat John Deaton, yeni bir SEC-Ripple davasını haritaladı

Eski SEC yöneticisi John Stark, 14 Temmuz’da bir LinkedIn gönderisinde, olumlu Ripple dava kararının muhtemelen bozulacağını belirtti. Stark, mahkeme kararının “sallantılı bir tabanda olduğunu” söylüyor. Ayrıyeten mahkeme kararının kişisel ve kurumsal yatırımcıları farklı formda etkilediğinden bahsediyor.

Sıcak bir gelişmede, SEC avukatları, New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Jed Rakoff’a itiraz için müracaat yaptı. SEC avukatları, Ripple lehine verilen kararın kusur olduğunu söylüyor. Müracaatta, “Ripple’ın bu kısımları yanlış kararlaştırıldı. Mahkeme bunları takip etmemeli,” açıklamaları yer aldı.

XRP savunucusu John Deaton ise SEC’in bu atakla pek bir şey elde edemeyeceğine inanıyor…

En mümkün durumda: Tekrar inceleme süreci

John Deaton’a SEC, karara itiraz etmeyi seçerse, en düzgün ihtimalle bir “yeniden inceleme” süreci başlatacak.

Deaton, karardaki Dipnot 13’e atıfta bulunarak yorumunu Twitter takipçileriyle paylaştı. Dipnot, mahkemenin XRP satışları için ortak işletme tanımlamasının sadece kurumsal yatırımcılar için geçerli olduğunu belirtiyor. Ayrıyeten, tarif genişletmenin ikincil piyasalardaki XRP satışları için geçerli olmadığını nasıl kabul ettiğini detaylarıyla açıklıyor.

Deaton, başarılı bir itiraz durumunda, “Yargıç Torres, muhtemelen SEC’in ikincil piyasada Ripple ve XRP sahipleri ortasındaki ortak işletme faktörünü kanıtlayamadığı kararına varacak” dedi.

ÖZetle Deaton, piyasa düzenleyicisinin temyizde talihi olduğuna pek ikna olmadı. Kesimdeki öbür üst seviye uzmanların yanı sıra, XRP kararının davada aşağı üst oyunun kurallarını değiştireceğine ön görüyor.

Ripple CEO’su, itirazın yıllar alacağını söyledi

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’da kısa müddet evvel tezlere açıklama getirdi. 15 Temmuz’da Bloomberg ile yaptığı bir röportajda, itiraz etse bile davanın yıllar süreceğini söz etti.

Ripple-SEC davası, tartışmasız bugün kesimdeki en değerli davalardan biridir. En son sonuç, şu anda SEC ile davalı Coinbase ve Binance dahil birçok firmanın savunmasını sağlamlaştırdı. Ayrıyeten, Terraform Labs’da bekleyen davasının reddedilmesine yönelik karar üzerinde şimdiden baş yoruyor. Bu durum, SEC tarafından müteakip baskılar durumunda savunmalarını güçlendirmek için kaç firmanın XRP kararından yararlanacağını modelliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Avukat Cevapladı: SEC, Ripple Kararına İtiraz Ederse Ne Olur? 1

Terra tarafında, Coinbase’in Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, Do Kwon davasında SEC mahkemesi dolgularının farkına vardı. Grewal, Komitenin, Howey Testi düzeyinin kelam konusu yatırımcıların niteliğine nazaran değiştiği hiçbir durumu belirtemediğini söyledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap