AVAX mı Solana mı?

AVAX mı Solana mı?

Paylaş
BTC Piyasası: AVAX mı Solana mı?

AVAX ve Solana tanınan coinler ortasında birinci sıralarda yer alır. Zira her ikisi de yüksek derecede güvenlik ve ölçeklenebilirlik sunar, fakat ortalarında birtakım temel farklılıklar vardır.

AVAX vs Solana

Birçok yatırımcı, Ethereum’dan sonra ikinci en büyük EVM uyumlu blokzinciri için AVAX ve Solana ortasındaki rekabeti takip eder. Hem Avalanche hem de Solana, 2021 ve 2022 boyunca yüz binlerce kullanıcı ile binlerce dApp’in ekosistemlerine akmasıyla popülaritesini süratle artırdı.

AVAX ve Solana yüksek derecede güvenlik ve ölçeklenebilirlik sunar, lakin her ne kadar tanınan kripto para üniteleri ortasında yer alsalar da ortalarında birtakım temel farklılıklar vardır.

AVAX mı daha düzgün yoksa Solana mı?

AVAX, Solana’dan daha yeterli bir Katman 1 olarak görülür zira bu kategoriye giren varlıklar daha merkezi olmayan bir blokzincirinde çalışır. Avalanche Consensus Protocol ağı koruyan 2.000’den fazla eşsiz doğrulayıcıya sahipken, Solana’nın 20’den az doğrulayıcısı vardır.

Solana mutabakat algoritmasında bir düğümü çalıştıracak donanım son derece maliyetlidir ve yüzbinlerce dolarlık yatırım gerektirir. Bu da ister istemez Solana’yı derin merkezileşme riskleri olan nispeten dışlayıcı bir ekosistem haline getirir.

BTC Piyasası: AVAX mı Solana mı? 1

Avalanche ve Solana süreç hızı

Saniye başına süreçler kelam konusu olduğunda, Solana, AVAX’a kıyasla daha süratli iş hacmine sahiptir. Solana, ağdaki süreçleri doğrulamak için gereken daha az sayıda düğüme sahip olduğundan, Avalanche C Zincirinden değerli ölçüde daha süratli bir ağdır.

Bu, Solana takımının ademi merkeziyet yerine performansı tercih ettiği için yaptığı değiş tokuşu vurgulamaktadır. Ayrıyeten SOL protokolünün daha yüksek randıman gerektiren bir DeFi ve GameFi ekosistemi oluşturmaya odaklanmasıyla uyumludur.

BTC Piyasası: AVAX mı Solana mı? 2

AVAX ve Solana’da NFT Pazaryerleri

Hem AVAX hem de Solana, her gün milyonlarca doların süreç gördüğü mahallî blokzincirlerinde gelişen NFT ekosistemlerine sahiptir. DeFiLlama’ya nazaran Avalanche’ın 200 eşsiz NFT koleksiyonu varken Solana’nın 2404 eşsiz NFT koleksiyonu bulunur.

Solana ayrıyeten NFT’lerde 24 saatte 115 milyon dolar ile Avalanche’tan daha fazla süreç görmüştür. Avalanche ise 26,49 dolardan süreç görmüştür.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap