Analist: Milyarder Dopingli Bu Altcoin, Güçlü Görünüyor!

Analist: Milyarder Dopingli Bu Altcoin, Güçlü Görünüyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Analist: Milyarder Dopingli Bu Altcoin, Güçlü Görünüyor!

Milyarder Mark Cuban destekli altcoin projesi Polkadot (DOT), rakip birinci katman Blockchain protokollerine göre düşük performans gösterdi. Bu yazıda, 3 başlıkta Polkadot’un neden ikinci planda kaldığına bakalım.

2021, birinci katman altcoin projelerinin yetiştiği bir yıldı

Parachain müzayedelerinin zamanlaması ve Ethereum ile birlikte çalışabilirlik eksikliği, Polkadot’un fiyatını ve diğer katman-1 protokollerine karşı rekabet gücünü etkilemiş olabilir. 2021, birçok birinci katman Blockchain protokolünün olgunlaştığı bir yıldı, çünkü DeFi ve NFT piyasasının büyümesi, kullanıcıları Ethereum dışında çözümler aramaya zorladı. Fantom (FTM), Avalanche (AVAX) ve Cosmos (ATOM) gibi protokoller, 2021 sona ererken değerlendi ve ekosistemleri gelişti. Bu arada, Polkadot (DOT) gibi popüler projeler, parçalanmış multi chain protokole sahip olduğu için yüksek beklentilere rağmen, karşılaştırmalı olarak düşük performans gösterdi.

BTC Piyasası: Analist: Milyarder Dopingli Bu Altcoin, Güçlü Görünüyor! 1

Her protokolün saniye başına işlem ve kesinlik süresi açısından sunduğu özel yeteneği bir kenara bırakırsak, analist Jordan Finneseth’e göre DOT’un diğer L1 rakipleriyle karşılaştırıldığında gecikme performansında rol oynamış olabilecek birkaç faktör var. Kriptokoin.com olarak Jordan Finneseth’in analizlerini aktarıyoruz.

Birlikte çalışabilirlik faktörü

Geçen yıl Fantom, Binance Smart Chain, Avalanche ve Harmony gibi protokoller cross chain köprüler geliştirdi ve bu, token fiyatlarında, TVL’de ve on-chain aktivitede gözle görülür artışa yol açtı. Polkadot’un “katman-sıfır” meta protokolü olarak multi chain desteği sunmak için özel olarak tasarlanmış olmasına rağmen, 2021’de Polkadot’u Ethereum’a bağlayan bir köprünün büyük bir sürümü yoktu ve bu, protokolü arayan topluluğu mahrum bıraktı.

Parachain müzayedelerinin geç başlatılması

2021 sona ererken, Polkadot’taki projeler hala mainnet’te başlatma hazırlıklarını tamamlarken, daha önce bahsedilen ağların tümü sağlıklı miktarda etkinlik ve çapraz protokol etkileşimi sağlıyordu. Bunun nedeni kısmen Polkadot için parachain müzayedelerinin, Ethereum uyumlu bir akıllı sözleşme parachain olan Moonbeam’in (GLMR) ilk slotu güvence altına aldığı 11 Kasım’a kadar başlamamış olmasıydı. DOT, parachain müzayedelerine katkıda bulunmak isteyenler tokenlerini güvence altına aldığından, 4 Kasım’da fiyatının ATH seviyesi 55 dolara yükseldiğini gördü, ancak müzayedeler resmi olarak başladığında, fiyatı zaten en düşük seviyeye doğru yoldaydı.

Altcoin portföyünde DOT tercih etmenin faydaları

DOT’un popülaritesi ve fiyatı üzerinde ağırlık oluşturabilecek üçüncü faktör, tokenin ne için kullanıldığı ve token sahiplerine ne gibi faydalar sağladığı konusundaki kafa karışıklığı. Rakip ağların çoğunda, yerel token, token transferleri veya takasları gibi sözleşme eylemlerini yürütmek için kullanılırken, Polkadot ekosistemindeki protokoller, gas ödemeleri yapmak için DOT kullanılır. Parachain müzayedelerine katılmak için kullanılmasının yanı sıra, DOT’un ana kullanımları, ağın işleyişini ve güvenliğini desteklemek ve yönetişim oylarında kullanmak için staking içerir.

Birden çok katmanlı çözümler, geliştirici ve likidite teşvik programlarını başlatıyor ve gelecek DeFi protokolleri hala yüksek getiri sağlayan stake etme fırsatları sunuyor. Şu anda DOT, pay sahiplerine %13,94 APR sunuyor ve muhtemelen bu, paralarının karşılığını daha fazla almak isteyen farming iştahını tatmin etmek için yeterli değil. Polkadot için uzun vadeli görünüm güçlü olmaya devam ediyor ve proje, Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood tarafından yönetilen deneyimli bir geliştirme ekibiyle birlikte hareket edecek aktif ve adanmış bir takipçi topluluğuna sahip. Moonbeam’in piyasaya sürülmesi, cross chain uyumluluk artık canlı olduğundan ve diğer parachain projelerinin kısa süre içinde mainnet’te başlatılması gerektiğinden DOT için bir dönüm noktası olabilir. Ancak, analiste göre ağın bunu yakalamasının ne kadar süreceğini zaman belirleyecek.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap