Analist: Bu Altcoin Daha Tabanlara Dalış Yapabilir!

Analist: Bu Altcoin Daha Tabanlara Dalış Yapabilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Analist: Bu Altcoin Daha Tabanlara Dalış Yapabilir!

Ripple fiyatı, yükselmeden evvel ayıların öteki bir toparlanma teşebbüsünü geri püskürtmesiyle geriledi. On-chain göstergeler, geri çekilmenin ardındaki birtakım engelleyici faktörler hakkında fikir veriyor. Kripto analisti Ibrahim Ajibade’ye nazaran iki kritik faktör altcoin için önümüzdeki haftalarda öteki bir geri çekilmeye neden olabilir.

Ayı hassaslığına karşın, altcoin ağ aktivitesi kötüleşmedi

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere XRP, 17 Ağustos’taki altcoin piyasası çöküşünden berbat etkilendi. O vakitten bu yana aşağı taraflı rüzgarlarla boğuşmaya devam ediyor. Fakat fiyat düşüş trendine karşın, on-chain datalar XRP Ledger Blockchain ağındaki ekonomik faaliyetin kötüleşmediğini gösteriyor. Aşağıda gördüğünüz üzere, XRP Ağ Kıymeti – Süreç Hacmi (NVT) oranı Ağustos ayının başından bu yana artış eğilimini sürdürüyor. 29 Ağustos itibariyle, 18 Ağustos’ta mahallî tabanda kaydedilen 51,85’e kıyasla %400 artışla 217 düzeyinde bulunuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Analist: Bu Altcoin Daha Tabanlara Dalış Yapabilir! 1Ripple NVT Oranı. Ağustos 2023 | Kaynak: Santiment

Kısaca tabir etmek gerekirse, NVT oranı yükseldiğinde, üstte gördüğünüz üzere, fiyat hareketine nazaran altta yatan ekonomik faaliyette istikrarlı bir büyüme olduğunu gösterir. Tipik olarak, süreç hacimleri yükseldiğinde fiyat ve ağ talebi de artar. Münasebetiyle, XRP’nin mevcut düşük kıymetli durumu, ağ talebi dışındaki başka faktörlerin fiyatı aşağı çekmekten sorumlu olabileceğini düşündürüyor.

XRP uzun vadeli sahipleri coin’lerini satıyor

XRP ağ talebi sağlıklı kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, on-chain bilgiler uzun vadeli sahipler ortasında kaygı verici bir düşüş eğilimini ortaya koyuyor. Bunun bir göstergesi olarak altcoin, Ağustos ayı boyunca Ortalama Kripto Para Yaşında birkaç besbelli düşüşe şahit oldu. Farklı derecelerde olsa da, aşağıdaki grafik 1 Ağustos, 16 Ağustos ve 25 Ağustos’taki en bariz XRP fiyat düzeltmelerinin her birinin öncesinde Ortalama Kripto Para Yaşında değerli bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Analist: Bu Altcoin Daha Tabanlara Dalış Yapabilir! 2Ripple Ortalama Coin Yaşı. Ağustos 2023 | Kaynak: Santiment

Ortalama Coin Yaşı dataları, uzun vadeli yatırımcılar ortasındaki genel alım satım hassaslığını ölçer. Dolanımdaki coin’lerin mevcut cüzdan adreslerinden taşınmadığı ortalama gün sayısı varsayım edilerek elde edilir. Tipik olarak, Ortalama Kripto Para Yaşı’ndaki bir düşüş trendi, birçok uzun vadeli yatırımcının o devirde kripto paralarını sattığını gösterir. Üstteki grafik, Ortalama Kripto Para Yaşı düşüşleri ile son altcoin fiyat düzeltmeleri ortasında kıymetli bir korelasyon olduğunu ortaya koyuyor. Münasebetiyle bu, uzun vadeli sahiplerin durumlarını kapatmaya devam etmeleri halinde önümüzdeki haftalarda daha fazla geri çekilmeye neden olabileceklerini gösteriyor.

Altcoin fiyat varsayımı: 0,50 doların altında muhtemel geri dönüş

Mevcut fiyatlar yeni yatırımcılar için elverişsiz olabilir. Lakin, aylar evvel SEC davası türbülansı sırasında XRP satın alanların satmaya daha istekli olması mümkün. Mevcut holder’ların net finansal konumunu ölçen Piyasa Bedeli – Gerçekleştirilmiş Bedel (MVRV) oranı da bu öngörüyü doğruluyor. Geçtiğimiz ay içinde XRP satın alan yatırımcılar bugün satış yaparlarsa %13,2 ziyan edecekler. Bu ortada, 180 gün evvel satın alanlar %6,7 ile bunun neredeyse yarısı kadar ziyan edecek. Son süreç modelleri, 180 günlük holder’ların 17 Ağustos çöküşü sırasında %10 kayıp aralığında satış yapmayı bıraktığını gösteriyor. Birebir eğilimi tekrarlarlarsa, altcoin fiyatı 0,49 dolara ulaşana kadar satış yapmaya devam edebilirler. Ve şayet bu takviye düzeyi tutmazsa, XRP 0,45 dolara kadar düşüş mümkün.

Ulaş Utku Bozdoğan: Analist: Bu Altcoin Daha Tabanlara Dalış Yapabilir! 3Ripple (XRP) Fiyat Kestirimi – MVRV Ratio. Ağustos 2023. Kaynak: Santiment

Buna karşılık, uzun vadeli XRP yatırımcıların yaklaşık %5 çıkar elde etmesi imkanı var. Bununla birlikte konumlarını başabaş kapatırlarsa, XRP 0,54 doların üzerinde değerli bir dirençle müsabakaları mümkün. Lakin piyasa momentumu yükselişe geçerse, altcoin fiyatı artan ağ aktivitesi dalgasını sürdürebilir ve derhal 0,60 doları geri alabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap