Altcoin Sepeti Nasıl Oluşturulur?

Altcoin Sepeti Nasıl Oluşturulur?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Altcoin Sepeti Nasıl Oluşturulur?

Market ekranı tekrar kırmızılara büründü. Takviyeler kırıldı, trendler bozuldu ve short durumlar tekrar konuşulmaya başlandı. Piyasanın düşmesine seyirci kalmamak ismine bugün sizlerle altcoin’lerde oluşturulabilecek sepeti konuşacağız. Hangi altcoin’e yatırım yapmalıyım, projesini nereden öğrenebilirim, yatırım yaptığım alternatif para inançlı mi ve hangi altcoin’ler gelecek vadediyor hepsini ayrıntılı bir halde öğreneceğiz.

Öncelikle kripto para ünitelerinin genelini görebildiğimiz Coinmarketcap’te mevcut 9351 altcoin bulunmaktadır. Bilhassa 2021 yılında yaşanan boğa döneminde bu oran daha da arttı ve günümüzde de hala artmaya devam ediyor. Kripto para ekosistemi için çeşitliliğin ehemmiyeti büyüktür lakin sağlam proje bulmak ve yatırım kararları almak konusunda meseleler yaşanabilir.

İşte tam da bu noktada altcoin sepeti nedir ve nasıl oluşturulur kısaca öğrenmemiz gerekiyor.

Bir yatırımcı risklerini azaltmanın ve potansiyel getirilerini en üst seviyeye çıkarmanın yollarını arar. Yatırımcı, yatırımlarını sırf dijital varlık olarak çeşitlendirmek isterse birçok seçenek karşısına çıkar. Bunlardan birincisi hiç elbet Bitcoin’dir. Lakin Bitcoin’in hali hazırda geldiği fiyat birçok yatırımcının risk iştahını kaçmasına neden olabiliyor. Bir altcoin sepeti, farklı altcoinlerin çeşitlendirilmiş bir portföyüdür. Altcoinler, Bitcoin’e alternatif olan kripto para üniteleridir ve farklı seviyelerde benimsenme, piyasa bedeli ve teknolojik özelliklere sahiptir.

Yatırımlarımızı kısa vadeli al-sat, orta ve uzun vadeli olarak çeşitlendirilebilir. Tek bir enstrümana odaklanmak ve performansına güvenmek yerine, çeşitli ve birbirinden farklı emellere hizmet eden kripto para ünitelerine yatırım yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Hatta sırf kripto para ünitelerinden oluşan bir sepet yerine öbür yatırım eserlerinin de eklenmesi ziyan mümkünlüğünün minimize edilmesine imkan sağlayacaktır. Bunun yerine döviz, pahalı metaller, yatırım fonları ve dijital varlıklardan oluşan bir sepet riski minimize eder ve orta-uzun vadede karlılık getirebilir. Özcesi her yatırımcının yatırım stratejisi farklıdır.

Altcoin sepetleri, kişi ya da bireylerce oluşturulabilir ve yönetilebilir. Yatırımcının yatırım stratejisine ve risk alma oranına bağlı olarak farklı çeşitlerde yönetilebilir. Birtakım altcoin sepetleri, portföyü yüksek riskli lakin yüksek getirili olabiliyor. Bunlara örnek olarak yeni çıkan ve büyük toplumsal medya topluluğuna hitap eden altcoinleri verebiliriz. Birtakım yatırımcılar da düşük riskli varlıkları tercih ederek istikrarlı ve emniyetli altcoinlere öncelik verebilirler. Fakat unutulmaması gereken kıymetli konu kripto para piyasasının epey değişken olduğudur. Süratli değişimlere adapte olma suratınız, finansal bilginiz ve yatırım yaptığınız enstrümanla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmanız sizi muvaffakiyete ulaştıracak adımların başında gelmektedir.

Altcoinler sadece gelecek vaadeden projelerden oluşmayabilir. Stabil kripto para ünitelerine yatırım yapmanız, klasik finansın bilakis size birçok fırsat sunabilir. Dolar ve altın üzere stabil kripto paralarınızı sepetinizde tutmanız ve hatta tek bir cüzdanda toplamanız size uzun vadede karlılık ve istikrar getirecektir.

Altcoin Sepetinin Tanınan Kripto Para Birimleri

Ethereum

Altcoin sepetinin en tanınan ünitesi hiç elbet Ether’dir. Ethereum, geçtiğimiz haftalarda Shapella yükseltmesi, hatta geçtiğimiz sene Merge güncellemesi ile birlikte isminden kelam ettirmeye devam ediyor. Bildiğimiz üzere Bitcoin’e alternatif olarak üretilen Ethereum, muahedenin kaideleri koda yazılan kendi kendini yürütülen akıllı mukaveleler ve uygulamalar oluşturulması hedefiyle tasarlandı. Akıllı mukaveleleri sırf kripto para oluşturmak için değil finansal süreçlerden, tedarik zinciri idaresine kadar çok çeşitli süreçleri otomatikleştirmek hedefiyle oluşturuldu. Bunun yanı sıra blokzincirde çalışan merkezi olmayan uygulamalar oluşturulmasını sağlıyor. Bununla sonlu kalmayıp Ethereum’un mahallî kripto para ünitesi olan Ether’in alım ve satımını yaparak gelir elde edebilirsiniz. Birlikte çalışılabilirlik, topluluk odaklı yönetişim ve daima düzgünleştirme üzere birçok mevzuda gelecek vaad ettiği için her sepette Ether’e yer verilebilir.

ETH/USDT Teknik Analiz

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen Shapella yükseltmesi sonrası gördüğü 2100 dolar bandından sonra Bitcoin’in de satış baskısıyla birlikte düzeltmeler yaşanıyor. Yılın başından itibaren %80’in üzerinde yükselen Ether’in düzeltme yapması hayli sağlıklı. Lakin Ether için potansiyelinin çok altında bir fiyat düzeyi olduğunu unutmamakta yarar olacaktır. 2021 yılında yaşanan boğa döneminde 5000 dolar hududunda fiyatlandı. Bunun yanı sıra haziran 2022 yılında 1000 doların altına gerilediğini ve bugünlere ulaştığını da görüyoruz. Yılın başından mart ayına kadar konsolidasyon evresini muvaffakiyetle tamamlayan altcoin’in üst taraflı ataklarına şahit olduk. Hafta sonu itibariyle hacimsiz piyasanın tesiri Ether’i de etkiledi ve yükselen trend kırıldı. Bitcoin ve Ethereum’un grafiklerini incelediğimizde 0.65 dayanağına geri çekilmemesi ise Ether’i Bitcoin’e göre daha sağlam kıldı. Düşüş trendi başladı ve bugün itibariyle 1805 dolar bandından re-testlerine devam ediyor. 1800 dolar bandından aldığı yansıların sonucu olarak o bölgeyi kaybetmeme uğraşı olduğunu görebiliriz. Sağlamlaştırmaya çalıştığı o bölgenin aşağı taraflı kırılması halinde Ether’in 1700 dolar bandına kadar gevşeyebileceğini düşünebiliriz. Tam karşıtı bir durumda ise 1820-1840 dolar bandının üzerinde kalmasıyla birlikte alım bölgemizi belirleyebiliriz. Şu an bakmamız gereken 1800 dolar dayanağının üzerinde kalıp kalmadığı olacaktır. Sonraki evrede ise 1850 dolar direnci karşımıza çıkacaktır. Lakin rastgele bir enstrümanda süreç yapmadan evvel sadece grafiğe bakmamak gerekiyor. Eş vakitli olarak farklı datalar de incelenmeli ve destekleyebilir nitelik taşımalıdır. Bu noktada onlarca hatta yüzlerce parametreler mevcut. Bir enstrümanın takviye ya da direnç noktasını denemesi tekrardan o düzeye yükseleceği yahut düşeceği manasını taşımaz.

Monero

Bir öteki tanınan kripto para ünitesi Monero’dur. Monero, inançlı, izlenemez ve temassız olacak halde tasarlanmış zımnilik odaklı bir kripto para ünitesidir. Ana özelliği, gelişmiş kriptografik teknikler kullanarak elde edilen güçlü saklılık ve anonimlik özelliğidir. Gönderici ve alıcının süreç fiyatının kapalı tutulmasını sağlamak için halka imzalar ve saklı adresler ismi verilen bir teknoloji kullanır. Bunun yanı sıra Monero ünitesi öteki rastgele bir Monero ünitesiyle değiştirilebilir. Bu kıymetsiz üzere gözükebilir lakin epey büyük bir değere sahiptir. Zira süreç geçmişleri ne olursa olsun tüm Monero paralarının birebir kıymete sahip olmasını sağlar. Büsbütün merkeziyetsiz olacak halde tasarlanmıştır, böylece ağı denetim eden rastgele bir otorite bulunmamaktadır. Ağı sansüre ve rastgele bir atağa karşı sağlamdır. Genel itibariyle Monero’nun saklılık ve güvenlik özellikleri, kapalılığa değer veren bireylerce tanınan hale getirmektedir.

XMR/USDT Teknik Analiz

Monero’nun teknik görünümüne odaklanacak olursak düşüş eğiliminde olduğunu görebiliriz. Lakin boğa döneminde önemli bir performans gösteren bu altcoin şuan beklenen düzeylerin epeyce altında seyrediyor. Şubat’ın başından bugüne kadar yatay kanal fiyatlamasını sürdürdü. Gelen satış baskılarının da tesiriyle 131 dolar bandını test etti. Lakin sonrasında gelen momentum ile bir arada 165 dolara yükselse de bir evvelki dorukları etaptan zayıf seyrine devam etti. Bu noktada bekleyeceğimiz alım düzeyleri hiç kuşkusuz 150-145 doların kaybedilmesiyle gerçekleşecektir. Bu bandın kaybedilmesiyle bir arada grafik izlenmeli ve 130 bandına kadar bir hareketlilik gözlemlenmelidir. Tam karşıtı bir ivmede ise 160 dolarlara seyahat sürecinde 162 dolar direnci aşılırsa kademeli olarak 170-187 dolar bandına bir sıçrama gerçekleşebilir.

Litecoin

Diğer bir altcoin sepetine geçecek olursak, Litecoin 2011 yılında Bitcoin blok zincirinin bir çatalı olarak oluşturulan eşler ortası bir kripto para ünitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Litecoin süreçleri, Bitcoin süreçlerinden dört kat daha fazla süratle işlenir ve bloklar, Bitcoin’in 10 dakikalık blok mühletine kıyasla her 2.5 dakikada bir oluşturulur. Bu da daha süratli onay süreci manasına gelir. Bitcoin’e kıyasla daha az kurul alır. Bitcoin’in SHA-256 algoritmasına kıyasla tüketici sınıfı donanımla madenciliği kolaylaştıran Scrypt isminde farklı bir çalışma ispatı algoritması kullanır. En kıymetlisi de ağı geliştirmek ve yeni özellikler eklemek için etkin olarak çalışan geliştiricilere ve topluluğa sahiptir. Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulursa uzun vadeli yatırımcılar için tanınan bir kripto para ünitesidir.

LTC/USDT Teknik Analiz

Litecoin’i dört saatlik grafikte incelediğimizde ise 11 Mart tarihinde test ettiği 64.70 taban bölgesinin üzerinden alımlarla bir arada 103 dolar bandına kadar yükseldi. Piyasanın kırmızıya dönmesiyle bir arada istikametini aşağı çeviren altcoin için 89 dolar bandının kaybedilmemesi değer arz etmektedir. Bu bölge kaybedildiği takdirde dayanak bölgelerimiz kademeli olarak 79-74 ve son gaye olan 65 dolar bandı olacaktır. Bu bölgeler bizlere alım fırsatı olarak dönebilir. Ethereum’da belirttiğimiz üzere sırf grafik üzerinden değil öteki dinamiklerle birlikte değerlendirilmelidir. Fakat momentumla bir arada dört saatlikte yeşil mum oluşturan altcoimde 95 dolarlara kadar bir konsolidasyon bulunduğu da dikkate alınmalıdır. Sonraki direnç bölgemiz bir evvelki zirve noktasının aşılmadığı 105 dolar bandı olacaktır. Litecoin’in de öbür altcoinler üzere boğa devrinde gerçekleştirdiği performansının çok altında olduğu unutulmamalıdır.

Filecoin

Son olarak Filecoin’e de bakabiliriz.Kullanıcıların dataları inançlı ve verimli bir biçimde depolamasına, almasına ve paylaşmasına imkan tanıyan merkezi olmayan bir depolama ağıdır. En önemli özelliği, klasik bulut depolama hizmetlerinden daha muteber ve uygun maliyetli merkezi olmayan depolama tahlilleri suna bilmesidir. Genel itibariyle merkezi olmayan depolama tahlilleri, teşvikleri ve verimli pazarıyla birleştiğinde, dataları inançlı ve uygun maliyetli bir formda depolamak ve paylaşmak isteyen bireyler ve kuruluşlar onu kıymetli bir varlık haline getirmektedir. Bunun yanı sıra boğa döneminde gördüğü ATH düzeyi ile bugün ki fiyatı ortasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. Bu da onu uzun vadede tutulabilecek bir altcoin sınıflamasına sokabilir.

FIL/USDT Teknik Analiz

Filcoin’inde dört saatlik grafiğe odaklanacak olursak, martın son günlerinden itibaren oluşturduğu yükselen kanalı yeni doruklarla birlikte devam ettirdi. Lakin düşen piyasanın tesiriyle 5 dolara gevşedi. Bulunduğu bantta dar bir seyirde fiyatlanan altcoin için 5 doların kaybedilmesiyle 4.60-4.40 düzeyleri takviye olarak çalışacaktır. Bu düzeyleri alım fırsatı olarak görebiliriz. Lakin konsolidasyon bölgesi olan 5.80 bandının üzerine çıkmasıyla birlikte de 6 doları aşması gerektiğini unutmamakta yarar var. Sırf düşen bir eserde değil yükselen bir eserde de kademeli olarak alım gerçekleştirebileceğinizi bilmelisiniz. Öbür altcoinlerde olduğu üzere Filecoin’de en yüksek düzeyinin hayli altında fiyatlanıyor.

Son olarak topluluklar tarafından benimsenen ve sevilen göğüs coinler yer alıyor. Lakin göğüs coinler, risk oranını en aza indirmek isteyen yatırımcılar için uygun olmayabilir. Dinamiklerin süratli değiştiği ve spekülasyonlara maruz kalan altcoinler deneyimsiz yatırımcılara ziyan olarak dönebilir. Dogecoin’i örneklendirmek gerekirse; sahibi üzere görülen Elon Musk’ın rastgele bir paylaşımı fiyata pump ya da dump olarak geri dönebilir. Varoluş kademesinde merkeziyetsizlik fikriyle ortaya çıkmış bir projenin bu emelden sapması sorun yaratacaktır. Şayet göğüs coinin de olduğu bir sepet yaratmak istiyorsanız, varlığınızın küçük bir kısmını burada değerlendirebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap