ABD’de 2 Kripto Para Yasa Tasarısı İçin Büyük Başarı!

ABD’de 2 Kripto Para Yasa Tasarısı İçin Büyük Başarı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’de 2 Kripto Para Yasa Tasarısı İçin Büyük Başarı!

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri, kripto para sanayisi için düzenleyici netliğe bir adım daha yaklaştı. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi (FSC), 35-15 oyla 21. Yüzyıl için Finansal Yenilik ve Teknoloji Yasasını onayladı. Tasarı, kripto firmalarının Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi (CFTC) ya da Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) ne vakit kayıt yaptırmaları gerektiğine ait kurallar getirmeyi amaçlıyor. Ayrıyeten Blockchain’de mutlaklığa işaret eden bir yasa da oylamadan geçti. İşte detaylar…

ABD’de kripto para düzenlemeleri için ilerleme var

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi (FSC), 35-15 oyla 21. Yüzyıl için Finansal Yenilik ve Teknoloji Yasasını onayladı . Bu ortada, Cumhuriyetçi Temsilci Tom Emmer ve Demokrat Temsilci Darren Soto tarafından desteklenen iki partili Blockchain Düzenleyici Katılık Yasası da FSC’de bir oylamadan geçti. Yasa, madenciler, çoklu imza hizmet sağlayıcıları ve merkezi olmayan finans platformları üzere “Blockchain geliştiricileri ve hizmet sağlayıcıları” için manileri ve ihtiyaçları ortadan kaldıran yönergeler belirlemeyi amaçlıyor. Kanunların ilerlemesine karşın, birtakım milletvekilleri önerilen öbür bir mevzuat kesimini desteklemeyi reddetti. Bu reddedilen kısım, Dijital Varlıklar Piyasa Yapısı Yasa Tasarısı idi . Temsilci Maxine Waters, tasarının kripto sanayisinin davetlerine çok yakından kulak verdiğini söyledi. Ayrıyeten SEC’in düzenleyici rehberliğini göz gerisi ettiği için kınadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’de 2 Kripto Para Yasa Tasarısı İçin Büyük Başarı! 1

ABD Senatosu da 886 milyar dolarlık 2024 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasını kabul etti. Tasarıda, ortalarında Cynthia Lummis, Elizabeth Warren, Kirsten Gillibrand ve Roger Marshall’ın da bulunduğu bir küme senatör tarafından kripto ile ilgili bir değişiklik yapıldı. Bu değişiklik, kripto için inceleme standartları oluşturulmasını sağlauacak. Ayrıyeten ABD Hazine Bakanlığı’nın anonim kripto süreçlerini engellemeye yönelik bir çalışma yapmasını gerektirecek. Buna, süreçleri kapalı hale getirmek için kullanılan Tornado Cash üzere kripto karıştırıcıların kullanılması da dahil.

Kanada’da kripto para üniteleri için yeni sermaye kuralları ortaya çıktı

Diğer yandan Office of the Superintendent of Financial Institutions’a (OSFI) nazaran Kanada’nın mali gözlemcisi, kripto varlıklara yönelik sermaye ve likidite yaklaşımında değişiklikler öneriyor. Önerilen kurallar, kurumların algılanan kripto risklerine yaklaşımını kolaylaştıracak. Ayrıyeten dört kripto varlık kategorisini ve bunların sermaye süreçlerini tanımlayacak. OSFI, 20 Eylül’e kadar iki taslak kılavuz hakkında kamuoyu görüşlerine açıyor. Kılavuzlardan biri bankalar ve kredi birlikleri üzere federal olarak düzenlenmiş mevduat kabul eden kurumları etkiliyor. Başkası ise sigortacılar için kripto varlık maruziyetinin düzenleyici sermaye muamelesini ele alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’de 2 Kripto Para Yasa Tasarısı İçin Büyük Başarı! 2

Rusya’nın CBDC’si son yasal onayı aldı

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Amerika kıtasının dışında da kritik kripto para gelişmeleri var. Rusya, Devlet Lideri Vladimir Putin’in dijital ruble yasa tasarısını imzalamasıyla merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) konusunda ilerleme kaydediyor. Bu onayla birlikte dijital ruble yasasının resmi olarak 1 Ağustos 2023’ten itibaren yürürlüğe girmesi beklenmekte. Ayrıyeten bir kural dışında tüm kuralların uygulanmaya hazır olması planlanıyor. İflas ve mirasla ilgili olanlar dahil kimi Rus yasalarında değişiklikler içeren üçüncü unsur dikkat çekiyor. Bunun, Ağustos 2024’ten itibaren yürürlüğe girmesi beklenmekte. Yeni mevzuat, Rusya Merkez Bankası’na gerçek tüketicilerle birinci CBDC pilot uygulamasını başlatma yetkisini resmen veriyor. Daha evvel hükümet, 13 lokal bankayla işbirliği içinde Nisan ayında denemeleri başlatmayı planlıyordu.

Binance CFTC davasının düşürülmesini istiyor

Son olarak, kripto borsası Binance ve CEO’su CZ, CFTC tarafından açılan davanın reddini talep etti. Çünkü bir mahkeme belgesinde, Binance ve CZ’nin avukatları CFTC’yi düzenleyici yetkisini aşmak ve düzenleyici çoka kaçmakla suçladı. Belgede, CFTC’nin ABD dışında faaliyet gösteren yabancı kişi ve şirketleri düzenlemeye çalıştığı belirtilmekte. Bunun da yasal yetki hudutlarının ötesine geçtiği öne sürülmekte. Ayrıyeten yabancı egemenlerle yeterli kurulmuş dostluk unsurlarına müdahale ettiği belirtilmekte.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’de 2 Kripto Para Yasa Tasarısı İçin Büyük Başarı! 3

CFTC, Mart ayında Binance aleyhine bir dava açarak şirketin ABD’de kripto para alım satım hizmetleri, vadeli süreçler ve opsiyon eserleri de dahil olmak üzere kayıtsız türev eserler sunduğunu sav etti. Düzenleyici kurum ayrıyeten Binance’i yetersiz kontrol, sağlam Müşterini Teşhis yahut Kara Para Aklamayı Tedbire programlarından mahrum olmak ve vadeli süreç komiteleri, borsayı makul bir formda kaydolmamakla suçladı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap