ABD, AVAX ve Bu Altcoinler İçin Harekete Geçti!

ABD, AVAX ve Bu Altcoinler İçin Harekete Geçti!

Paylaş
BTC Piyasası: ABD, AVAX ve Bu Altcoinler İçin Harekete Geçti!

ABD’de DeFi projelerinin KYC (Müşterini Tanı) düzenlemelerine uymasını gerektiren iki partili yeni bir yasa tasarısı sunuldu. Bir DeFi protokolünün tarifli bir denetleyicisi yoksa, geliştirilmesine 25 milyon doların üzerinde yatırım yapan bireyler sorumlu tutulacak. Her iki partiden ABD’li kanun yapıcılar, teröristlerin ve hatalıların para aklamak için merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarını kullanmasından bıkmış durumda. Bu yasa tasarısı yasalaşırsa, DeFi kara para aklamayı ciddiye almaya başlamak zorunda kalacak. DeFi alanına yönelik alınan bu tedbir AVAX, LINK, UNI, LDO üzere DeFi coinlerini yakından ilgilendiriyor. İşte detaylar…

ABD’de yeni yasa tasarısı geliyor

Kripto ekosistemi, son yıllarda sıkı kara para aklama zıddı (AML) gerekliliklere uymak zorunda kaldı. Hatalıların kirli paralarını temizlemek için her zamankinden daha kolay yollar aradığı bilinmekte. Bununla birlikte kripto, kuşkulu kökenlere sahip bir para akınına uğradı. Web3’ün şimdiye kadar fazla inceleme yapılmadan kaçabilen bir bölümü DeFi oldu. Lakin artık bu durum değişiyor üzere duruyor. İki partili yeni yasa tasarısı S.2355, 2023 Kripto Varlık Ulusal Güvenlik Geliştirme Yasası olarak isimlendirilmekte. Senato Bankacılık Komitesi üyesi Senatör Jack Reed tasarıyı Salı günü tanıttı. Eş sponsorlar ortasında Senatörler Mike Rounds, Mitt Romney ve Mark Warner yer alıyor.

BTC Piyasası: ABD, AVAX ve Bu Altcoinler İçin Harekete Geçti! 1

Tasarının emelleri çok açık. “Merkezi olmayan finans teknolojisi kesimindeki ve kripto para ünitesi operasyonlarındaki ABD şahıslarına yönelik yaptırımların ve kara para aklamayla uğraş ahenk yükümlülüklerinin uygulanabilirliğini netleştirmeyi” amaçlamaktadır. Tasarının bir sonucu olarak, ABD’deki DeFi kuruluşları, kuşkulu ihlallerin ortaya çıkması durumunda artık bilgisizliklerini sav edemeyecek. Mevzuat, kara para aklamayı tedbire (AML) maddelerine ahenk konusunda katı kurallar ortaya koymaktadır. Hiç kimse bir DeFi operasyonuna sahip değilse, o vakit 25 milyon dolardan fazla yatırım yapan herkes rastgele bir ihlal konusunda odakta olacak.

Önlemler fazla mı sıkı?

Senatör Warner’ın ofisinden yapılan açıklamaya nazaran tasarı, DeFi firmalarını ve bireyleri merkezi borsalar, kumarhaneler ve rehin dükkanlarıyla birebir gereklilikleri yerine getirmeye zorlayacak. Tasarı birebir vakitte Hazine Bakanlığı’nın AML kaynaklarını ve fonksiyonlarını “modernize” etmeyi amaçlıyor. S.2355, DeFi protokollerini operasyonlarını daha dikkatli bir formda incelemeye ve raporlamaya zorlayacaktır. DeFi’nin merkeziyetsizliği göz önüne alınırsa, bu mecburilik birçok piyasa oyuncusu üzerinde ağır bir yük oluşturuyor.

BTC Piyasası: ABD, AVAX ve Bu Altcoinler İçin Harekete Geçti! 2

Tasarı kulağa katı geliyor, lakin kara para aklama, kripto dünyasında büyüyen bir kaygı kaynağı olmuştur. Chainalysis tarafından hazırlanan son yıllık Kripto Cürüm Raporu da bunu destekliyor. Çünkü rapora nazaran, kripto para aklama 2022’de tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere 2021’de 14,2 milyar dolar olan sayılar 2022’de 23,8 milyar dolara ulaştı. Bilhassa Birleşik Krallık’ta, kripto firmaları bu uygulamada kayda kıymet artış olduğunu bildirdi. Kripto firmalarının tam yüzde 28’i, altı ay içinde Kuşkulu Faaliyet Raporlarında (SAR’lar) artış olduğunu söyledi.

AVAX ve bu coinler nasıl reaksiyon verecek?

Sektörün büyük firmaları bile incelemeden kaçmıyor. Haziran ayında Fransız yetkililer, en büyük kripto borsası olan Binance hakkında para aklama soruşturması başlattı. Binance rastgele bir yanlış yaptığını reddetti. Bununla birlikte, Binance kısa mühlet sonra Belçika’da daha fazla düzenleyici meseleyle karşı karşıya kaldı. Yetkililer, makus niyetli bireylerin platformu Avrupa Ekonomik Alanı dışından kullandıkları tezi üzerine harekete geçti. Yani tezlere nazaran borsa, Belçika’nın yasal mevzuatını ihlal etti.

Düzenleyici netlik gelmesi, AVAX üzere DeFi coinler için olumlu bir gelişmeye işaret ediyor. Fakat, düzenlemelerin merkeziliği gündeme getirmesi kritik. Yani kriptoların özgür ruhuna aksi çıkması, kimi yatırımcıları alandan soğutabilme riski taşıyor. DeFi alanında en tanınan kripto para üniteleri şu formda:

BTC Piyasası: ABD, AVAX ve Bu Altcoinler İçin Harekete Geçti! 3
BTC Piyasası: ABD, AVAX ve Bu Altcoinler İçin Harekete Geçti! 4

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap