6 Kritik Metrik: Bitcoin Fiyatı Bu Sayılara Gidiyor!

6 Kritik Metrik: Bitcoin Fiyatı Bu Sayılara Gidiyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Kritik Metrik: Bitcoin Fiyatı Bu Sayılara Gidiyor!

Bitcoin, 2023 yılının büyük bir kısmında 30 bin dolar ya da civarında süreç gördü. Yıl boyunca, şu anda hala devam eden bir yükseliş trendi kanalı oluştu. Dayanak kırılmadan kalırsa, BTC 42 bin dolar düzeyine yahut bu düzeyde yer alan paralel kanalın doruğuna itecek.

Bitcoin için son iki yıl

2023 yılı Bitcoin için farklı geçiyor. Bitcoin ve öbür kripto para ünitelerinde 2022’de olduğu üzere tıpkı acı verici düşüşler yok. Fakat piyasa hala sıkıcı durumda. Öteki taraftan yatay fiyat hareketleri devam ediyor. Bitcoin aylardır çoğunlukla 30.000 dolar düzeyinde seyrediyor. Lakin genel olarak bir yükseliş trendinde kalmıştır. Yükseliş trendleri bir dizi yüksek ve düşük düzey olarak tanımlanır.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Kritik Metrik: Bitcoin Fiyatı Bu Sayılara Gidiyor! 1

Çoğu vakit bu yükseliş trendleri, gün içi taban düzeylerin altına bir trend çizgisi çizilerek desteklenir. Fiyat hareketine bağlı olarak, bazen paralel bir kanal oluşarak her iki uçta hem dayanak hem de direnç sağlar. Ayrıyeten genel yörüngeye karşın bir yükseliş trendinin çok süratli bir halde üst hakikat hareket etmesini mahzurlar. Bitcoin’de bu türlü bir paralel yükseliş trendi kanalı oluşmuştur. Öteki taraftan üst hakikat eğimli takviye trend çizgisi sağlam ve bozulmadan kalmaya devam ederse, kanalın zirvesine yanlışsız bir hareket muhtemeldir.

Kanal ne vakit oluştu

Kanal 2022’nin sonlarında oluşmaya başladı. Buna nazaran birinci olarak FTX çöküşü sırasında kırılan üst eğimli bir takviye çizgisi olarak hareket etti. Bitcoin fiyatı daha sonra yeni, paralel bir üst eğimli takviye onu daha yükseğe taşıyana kadar yatay bir seyir izledi. Evvelki takviye artık direnç olarak hareket ediyor. Ayrıyeten fiyat şu anda içinde ileri geri yaptığı paralel kanalın üst hududunu oluşturdu.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Kritik Metrik: Bitcoin Fiyatı Bu Sayılara Gidiyor! 2

Mevcut yükseliş trendi yapısı bu son satışta da devam ederse, üst direnç hududuna yanlışsız bir itme mümkün olacak. Vakit geçtikçe, bu üst hudut önümüzdeki iki hafta içinde 42 bin dolara ulaşacaktır. Şayet Bitcoin sahiden de üst hududa gerçek bir koşu yaparsa, bu fiyat Ağustos ayı başlarında çarpıcı bir arada olacaktır.

Boğa Sinyali 1: Borsalarda BTC arzının azalması

Ünlü kripto analisti Ali Martinez, şu anda bilinen kripto borsa cüzdanlarında sadece 2,25 milyon BTC tutulduğunu ortaya koyan ilgi cazibeli bir yükseliş grafiği paylaştı. Bu, Ocak 2018’den bu yana ticaret platformlarındaki en düşük Bitcoin arzı.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Kritik Metrik: Bitcoin Fiyatı Bu Sayılara Gidiyor! 3

Veriler, yatırımcıların ve uzun vadeli sahiplerin satış yapmaktan kaçındığını gösteriyor. Öbür taraftan bunun yerine BTC’lerini borsalardan uzak tutmayı tercih ettiğine işaret ediyor. Bu “hodling” davranışı, BTC sahiplerinin olumlu bir his içinde olduğunu gösteriyor.

Boğa Sinyali 2: Bitcoin balinalarından giriş olmaması

CryptoQuant Araştırma Lideri Julio Moreno, 1.000 ila 10.000 BTC’ye sahip büyük yatırımcılardan (diğer ismiyle Bitcoin balinaları) borsalara giriş olmadığını gösteren bir grafik paylaştığında diğer bir yükseliş işaretine dikkat çekti. Moreno, “Bitcoin balinalarının borsalara girişini sahiden görmüyorum” dedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Kritik Metrik: Bitcoin Fiyatı Bu Sayılara Gidiyor! 4

Buna ek olarak, birebir eğilim küçük yatırımcılar ortasında da gözlenmekte. Buna nazaran BTC’yi merkezi borsalara yatırma konusunda isteksizlik olduğunu göstermekte. Borsa para yatırma süreçleri (7 günlük SMA) grafiğini yorumlayan Moreno farklı bir duruma işaret ediyor. Buna nazaran “gerçekten de kimse merkezi borsalara para yatırmak istemiyor üzere görünüyor” sözünü kullanıyor. Bu çeşit bir davranış, değerli sahiplerin ve kurumların BTC varlıklarını ellerinde tuttuklarına işaret ediyor. Ayrıyeten potansiyel olarak gelecekteki fiyat artışlarını beklediklerini göstermektedir.

Ayı Sinyali: Kısa vadeli tutucu (STH) MVRV metriği

Zincir analisti Axel Adler Jr. kısa vadeli tutucu (STH) MVRV metriğine değinerek yorum yapıyor. Buna nazaran “STH MVRV etkin olarak düşüyor. Evvelki iki düzeltmede olana emsal bir şey görebiliriz.” diyor. Adler tarafından gösterilen grafik, STH MVRV’nin Mart ortası ve Haziran ortasındaki keskin Bitcoin fiyat düzeltmelerinin en düşük düzeylerinde ya 0’a yakın ya da altına düştüğünü ortaya koyuyor. Şu anda STH MVRV hala bir ölçü yüksek düzeyde yer alıyor. Bu nedenle MVRV’nin 0’a gelmesi için kısa vadeli sahip satışıyla tetiklenen Bitcoin fiyatında son bir geri çekilme gerekli olacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Kritik Metrik: Bitcoin Fiyatı Bu Sayılara Gidiyor! 5

Adler ayrıyeten şu anda vadeli süreç borsalarına Mart ve Haziran aylarında olduğu üzere değerli bir giriş olmadığını belirtti. Adler, “Yukarı ya da aşağı taraflı keskin bir atılım beklemeyin.” diye ekledi.

Binance spot likidite analizi

Analist @52kskew, BTC Binance spot likiditesinin kapsamlı bir tahlilini paylaşarak farklı bir müşahedenin altını çizdi. Teklif likiditesi (teklifler > talepler) ve spot talepler, düşük volatilite nedeniyle fiyata gerçek düştü. “Önceki satış ve mevcut düşen hacim ve asgarî düşüşe yol açan hacim farkına dikkat edin” diye ekledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Kritik Metrik: Bitcoin Fiyatı Bu Sayılara Gidiyor! 6

BTC’de bir geri çekilme yaşanması halinde, 29.000 dolar ile 28.500 dolar ortasındaki teklif likiditesi göz önüne alındığında, bu alan alıcıların devreye gireceği nokta olacak. Yükseliş senaryosunda, bu bölgede spot alımlar gerçekleşir. Ayrıyeten bunu short durumlardan rotasyon izler. Yeni long durumlar kelam konusu olur. Fiyat 30.000 dolar civarındaki spot arza yanlışsız ilerler. Skew, satış senaryosunda fiyatın spot teklif likiditesini aştığını ve zarurî satışların gerçekleştiğini söylüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Kritik Metrik: Bitcoin Fiyatı Bu Sayılara Gidiyor! 7

Ekonomik dataların Bitcoin üzerindeki potansiyel etkisi

Buna ek olarak, Bitcoin’in fiyatını etkileyecek makroekonomik faktörleri de göz önünde bulundurmak çok kıymetlidir. Şahsî Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi’nin (PCE) bugün açıklanması özel bir ehemmiyet taşıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Kritik Metrik: Bitcoin Fiyatı Bu Sayılara Gidiyor! 8

Çarşamba günkü FOMC basın toplantısı sırasında Fed Lideri Jerome Powell, çekirdek enflasyonun ehemmiyetini vurguladı. Bu nedenle, bilhassa Çekirdek PCE’nin Fed’in enflasyon telaşlarını hafifletmek için düşmeye devam etmesi gerekiyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Çekirdek PCE için %4,2’lik beklenti aşılırsa, Bitcoin’den yükseliş reaksiyonu beklenecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap