3 Gün Kaldı: Litecoin Halving Piyasayı Nasıl Tesirler?

3 Gün Kaldı: Litecoin Halving Piyasayı Nasıl Tesirler?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Gün Kaldı: Litecoin Halving Piyasayı Nasıl Tesirler?

Büyük olaya yani Litecoin halving aktifliğine yalnızca 3 gün kaldı. Artık akıllarda tek bir soru var. Sanki halving piyasayı nasıl etkileyecek? Yorumlara bakalım.

Kısaca Litecoin Halving

Litecoin’in protokolünde meydana gelen kritik olaylardan biri, yaklaşık her dört yılda bir gerçekleşen Litecoin halving etkinliğidir. Halving terimi Litecoin’in blockchain protokolünde, blockchain’e yeni bloklar eklemek için madencilere verilen blok mükafatını azaltan evvelce programlanmış bir olayı söz eder. Litecoin halving her 840.000 bloktan sonra gerçekleşir. Buna nazaran madencilik mükafatını tesirli bir halde yarıya indirir.

Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Gün Kaldı: Litecoin Halving Piyasayı Nasıl Tesirler? 1

Başlangıçta Litecoin madencileri blok başına 50 LTC alıyordu. Lakin 2015’teki birinci Litecoin halving etkinliğinden sonra ödül 25 LTC’ye düştü. Akabinde, 2019’daki ikinci halvingin akabinde ödül 12,5 LTC’ye düştü. Ağustos 2023’te gerçekleşen üçüncü Litecoin halving aktifliği, blok ödülünün 6,25 LTC’ye düştüğünü gördü. Bu halving aktifliğinin hem Litecoin ekosistemi hem de daha geniş kripto sanayisi için kıymetli tesirleri vardır.

Litecoin ekosistemi üzerindeki etkisi

Litecoin halving aktifliğinin etkileyeceği 4 şey bulunmakta. Bunlara kısaca bakalım.

Arz Kıtlığı: Litecoin halving aktifliğinin birincil sonuçlarından biri, piyasaya yeni LTC arzının girme oranındaki düşüştür. Blok ödülünün yarı yarıya azalmasıyla, yeni Litecoin coinlerinin ihracı daha sonlu hale gelir. Bu arz kıtlığı potansiyel olarak Litecoin talebinde bir artışa yol açacaktır. Yatırımcılar bu kıtlığı ve fiyat artışı potansiyelini öngörmektedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Gün Kaldı: Litecoin Halving Piyasayı Nasıl Tesirler? 2

Fiyat Volatilitesi: Litecoin halving aktifliği, LTC’nin fiyat oynaklığının artmasını tetikleyecektir. Geçmişte, Bitcoin üzere öteki kripto para ünitelerindeki halving olayları, fiyat dalgalanmalarının akabinde gelen düzeltme periyotlarıyla ilişkilendirilmiştir. Hasebiyle, yeni LTC yaratma oranındaki azalma spekülatif alımlara yol açarak fiyatları yükseltecektir. Lakin bu artan talep uzun vadede sürdürülebilir olmayabilir. Bu da fiyat düzeltmeleri ve artan volatilite ile sonuçlanacaktır.

Litecoin halving sonrası madenci davranışları

Madenci Davranışı: LTC halving aktifliği madencilerin davranışlarını kıymetli ölçüde etkileyecektir. Blok ödüllerinin azalmasıyla, madenciler, bilhassa de yüksek işletme maliyetleri olanlar, azalan karlarla karşı karşıya kalıyor. Kimi küçük madenciler madenciliğe devam etmeyi ekonomik olarak uygun bulmuyor. Buna nazaran bu da ağın hash gücünde potansiyel bir düşüşe yol açıyor. Bununla birlikte, Litecoin’in fiyatı hash sonrası değerli ölçüde yükselirse, azalan blok mükafatlarını telafi edecek. Ayrıyeten madencileri faaliyetlerine devam etmeye teşvik edecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Gün Kaldı: Litecoin Halving Piyasayı Nasıl Tesirler? 3

Güvenlik ve Ağ İstikrarı: Kısa vadede, madenci yıpranması nedeniyle hash gücünün düşmesi ağ güvenliği ve istikrarı konusunda tasalara yol açacak. Daha düşük bir hash gücü, ağı berbat niyetli aktörlerin ağın bilgi süreç gücünün çoğunluğunun denetimini ele geçirdiği potansiyel %51 taarruzlarına karşı daha hassas hale getirir. Bununla birlikte, Litecoin’in büyük ve çeşitli madencilik topluluğu, onu daha küçük kripto para ünitelerine kıyasla bu çeşit taarruzlara karşı daha az savunmasız hale getirmektedir.

Kripto sanayisi üzerindeki etkisi

Diğer taraftan Litecoin halving aktifliğinin kripto kesimi üzerinde de tesiri var. Hassaslık ve piyasa eğilimleri birinci sırada yer alıyor. LTC halving aktifliğinin kripto para kesimindeki piyasa hassaslığı ve eğilimleri üzerinde daha geniş tesirleri var. Tarihi olarak, halving olayları yatırımcıların ve traderların dikkatini çekiyor. Buna nazaran piyasa faaliyetlerinin artmasına yol açıyor. Litecoin’deki olumlu eğilimler ekseriyetle öteki kripto paralara da yansıyarak genel piyasa itimadını artıracaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Gün Kaldı: Litecoin Halving Piyasayı Nasıl Tesirler? 4

Bitcoin Korelasyonu: Litecoin’in Bitcoin ile olan bağlantısı dikkat cazip. Buna nazaran Litecoin halving aktifliği Bitcoin’in fiyatını etkileyebilir. Ayrıyeten bunun zıddı de geçerlidir. Litecoin ve Bitcoin teknoloji ve kullanım alanları açısından benzerlikler taşıyor. Bu yüzden birindeki olumlu gelişmeler oburunu de olumlu tarafta etkileyecek. Örneğin, Litecoin’de halving sonrası kıymetli bir fiyat artışı, Bitcoin’de de benzeri bir eğilim potansiyeline işaret ederek piyasayı bir bütün olarak daha da güçlendirecektir..

Altcoin piyasasına etki

Altcoin Piyasa Hareketi: Litecoin halving aktifliği daha geniş altcoin piyasasını da etkileyebilir. En esaslı altcoinlerden biri olan LTC, ekseriyetle başka kripto paralar için bir ölçüt vazifesi görmektedir. Litecoin’deki olumlu hareketler, altcoin alanında ilgi ve yatırımda genel bir artışı tetikleyebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Gün Kaldı: Litecoin Halving Piyasayı Nasıl Tesirler? 5

LTC halving aktifliği sonrası yükseliş kestirimleri var. Bu yazıyı yazarken Litecoin %0,60’lık az bir düşüşle 91,15 dolara gerilemiş durumda. Analistler öncelikle Litecoin için evvelki 52 haftanın en yüksek düzeyi olan 114,50 dolar düzeyini bekliyor. Öbür taraftan  Litecoin için tepe olan 412,96 dolar düzeyi de beklentiler dahilinde.

Litecoin halving öncesi geniş optimist hava hakim. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda önümüzdeki hafta, Litecoin fiyatının halving sonrası ne kadar yükselebileceği konusunda büyük kıymet taşıyacak. Öteki taraftan LTC birçok yatırımcının izleme listesinde yer alacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap