3 Analist Bitcoin Kestirimini Açıkladı: Taban Bekleniyor mu?

3 Analist Bitcoin Kestirimini Açıkladı: Taban Bekleniyor mu?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Analist Bitcoin Kestirimini Açıkladı: Taban Bekleniyor mu?

Bitcoin (BTC) fiyatı, S&P 500 Endeksi ve Nasdaq için bir dalgalanma ve çıkar periyodunun akabinde son vakitlerde 26.000 dolar civarında bir aralık gösterdi. ABD Fed Lideri Jerome Powell’ın Jackson Hole etkinliğinde yaptığı konuşma, ABD iktisadında süregelen yüksek enflasyonun altını çizdi. FED yetkilileri yakın vadede faiz indirimi yapılmayacağını belirtirken, Powell merkez bankasının enflasyonu %2 gayesine indirmek için faiz oranlarını daha da yükseltmekten çekinmeyeceği konusunda ihtarda bulundu. Pekala, Bitcoin nasıl hareket edecek?

Bitcoin fiyatı 20.000’in altına inecek mi?

Bu periyotta Bitcoin, Powell’ın konuşmasıyla temaslı olarak fiyatında değerli bir düşüş yaşadı. Bu satış, Aralık 2021’den bu yana görülen en büyük likidasyon olayına işaret etti. CrediBULL üzere kimi analistler, short durumların 20.000 dolar düzeyinin altına yerleştirilmesine karşın, en düzgün kripto para ünitesi için kıymetli bir yükseliş hissi testi olmadığını belirtti. BTC fiyatı 24.800 dolar düzeyinin üzerinde kaldığı sürece, önümüzdeki haftalarda yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenebilir.

Ünlü kripto para traderı ve analisti Michael van de Poppe, son düzeltmenin Bitcoin için bir tabana işaret edip etmediğini ya da 20.000 dolara bir düşüşün hala beklenip beklenmediğini sorguladı. Mevcut düzeltme ile 2014-2018 döngüsü ortasında paralellikler kurarak, her ikisinde de Bitcoin fiyatının 200 Haftalık Üstel Hareketli Ortalamaya (EMA) ulaştığını vurguladı. Van de Poppe ayrıyeten BTC’nin fiyatında yılın dördüncü çeyreğinde gerçekleşmesi öngörülen bir halving öncesi ralli potansiyelini de tartıştı. Teknik tahlilin ötesinde van de Poppe, Bitcoin’in yörüngesini etkileyebilecek yaklaşan ekonomik olayların ve haber bilgilerinin kıymetini vurguladı. Buna ABD için işsizlik ve PMI dataları, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı üzere datalar dahil.

Arthur Hayes, ETF gelişimine dikkat çekti

BitMEX kurucusu Arthur Hayes, klâsik finans kurumları (TradFi) ile kripto sanayisi ortasındaki rekabeti tartıştı. Eski finans devlerinin, bilhassa birçok kripto firması zorluklarla karşılaştığı için kripto sanayisinin denetimini ele geçirmek istediklerini öne sürdü. Hayes, bu finans kurumlarının kripto borsasında süreç gören fonlar (ETF’ler) yahut müşterilere fiat para ünitesi karşılığında kripto türevleri sağlayan benzeri eserler sunacağına inanmakta. Bu atılım, kripto piyasası üzerindeki denetimlerini sürdürmelerine ve potansiyel tesirinden yararlanmalarına imkan sağlayacaktır.

Hayes, bankaların ve düzenleyicilerin kripto eserlerinin tıpkı itfalarını sınırlama ve fiat para ünitesine dönüştürmeye zorlama, böylelikle bu eserleri klasik bankacılık çerçevesi içinde tutma potansiyelinin altını çizdi. Ayrıyeten BlackRock üzere varlık yöneticilerinin Bitcoin’in mutabakat ağına ve madencilik dalına hakim olmaya çalışabilecekleri iddiasında bulundu. Hayes, klâsik finans akınının kripto para ünitelerinin merkezsizleşmiş etiğini etkileyip etkilemeyeceğini sorguladı. Sonuç olarak Hayes, son Bitcoin fiyat aralığını, bir taban ya da daha fazla düzeltme mümkünlüğünü, yarılanma öncesi bir ralli potansiyelini ve klâsik finans kurumlarının kripto sanayisine iştirakini tartıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap