“2008’den Daha Kötü” Ethereum Kurucusu İhtarda Bulundu!

“2008’den Daha Kötü” Ethereum Kurucusu İhtarda Bulundu!

Paylaş
BTC Piyasası: “2008’den Daha Kötü” Ethereum Kurucusu İhtarda Bulundu!

Ethereum kurucuları ortasında yer alan Charles Hoskinson, son bankacılık krizinin “2008’den daha kötü” olduğunu söyledi.

“Bu öyküyü 2008’de gördük, kimsenin tekrar görmek isteyeceğini sanmıyorum”

2014 yılında Buterin, Joe Lubin ve öbür beş bireyle birlikte Ethereum’u kuran Hoskinson, 3 Mayıs’ta Fox Business’a verdiği demeçte, devrin batan bankalarının sahip olduğu varlığa atıfta bulunarak, “2008 yılında 373 milyar dolarlık bağlı varlığımız vardı” dedi.

Devamında, krizin yeni başladığını ima ettiği, “Sanırım şu anda 2023 krizinde 540 milyar doların üzerindeyiz. Yeni başlıyoruz. Biraz zorladığınızda tüm bu iş modeli dağılıyor. Akabinde Silikon Vadisi Bankası üzere kurumları kaybediyorsunuz. Çok politize oluyorlar ve çok küreselleşiyorlar” açıklamalarına yer verdi.

BTC Piyasası: “2008’den Daha Kötü” Ethereum Kurucusu İhtarda Bulundu! 1

Mart ayında Silicon Valley Bank ve Signature Bank’tan gelen ani mevduat kaçışı, Fed’i acil tedbirler almaya zorladı. Lakin panik, rakip UBS tarafından kurtarılması gereken İsviçre’nin Credit Suisse’sine yayıldı. Düzenleyiciler bu hafta First Republic Bank’a el koydu. Bankanın varlıklarını ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan’a sattı.

2008 mali krizinde değerli bir rol oynayan JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, “Hükümetimiz bizi ve başkalarını adım atmaya davet etti. Biz de gerekeni yaptık” dedi. Wells Fargo’ya nazaran, halihazırda ABD’deki toplam banka mevduatlarının %10’undan fazlasını elinde bulunduran JPMorgan, mutabakat sonucunda net mevduatlarının %3 artacağını görecek.

Ethereum kurucusu, daha büyük kurumlarında zorlanacağını söylüyor

2023 bankacılık krizi, kısmen Fed’in geçen yılki süratli faiz artırımları serisi tarafından tetiklendi. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, bu hafta faizler, yükselen enflasyonu dizginleme eforuyla 2008 öncesinden beri görülmemiş düzeylere yükseldi.

Hoskinson, “büyüklük daha büyük kurumların iflasına yol açacak. Bu kıssayı 2008’de gördük. Artık tekrarını görüyoruz. Kimsenin izlemek isteyeceğini sanmıyorum” diyor.

Bu ortada öbür uzmanlar, sisteme inanç tekrar tesis edilirse bankacılık krizinin denetimden çıkabileceği konusunda uyarıyor. New York hedge fonu Pershing Square’in CEO’su Bill Ackman, Twitter’da “Bir finans kuruluşuna duyulan itimat on yıllar içinde inşa edilir. Lakin günler içinde yok olur. Her domino taşı düştüğünde, bir sonraki en zayıf banka sallanmaya başlar.”

Bitcoin ve Ethereum ilgi odağı haline geliyor

Kripto para piyaası, bu yıl ABD bölgesel bankacılık krizi nedeniyle ilgi odağı haline geldi. ABD’nin önde gelen bankalarından Silicon Valley Bank’ın iflası, bankacılık dalında krize neden oldu. Ama, Lider Biden’ın bankalara devlet takviyesi sağlanacağı açıklamasına karşın, kripto para piyasası paha kazanmaya devam ediyor. Bankacılık kesimindeki gelişmeler sonrasında Bitcoin’in kıymeti 29 bin doların üzerinde süreç görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap