100 Milyon Dolarlık Altcoin Bir Gecede Nasıl Çöp Oldu?

100 Milyon Dolarlık Altcoin Bir Gecede Nasıl Çöp Oldu?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 100 Milyon Dolarlık Altcoin Bir Gecede Nasıl Çöp Oldu?

Piyasa, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’dan esinlenen bir meme-coin olan BaldBaseBald (BALD) etrafındaki ‘rug-pull’ olayını konuşuyor. Altcoin, piyasaya adım attıktan kısa mühlet sonra yüz milyonluk piyasa bedeline ulaştı. Lakin, akabinde bedelinin neredeyse tamamını kaybetti. Pekala aslında neler oldu?

Yüz milyon dolarlık altcoin bir gecede nasıl değersizleşti?

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere BaldBaseBald (BALD) isimli bir meme-coin, 30 Temmuz’da, Coinbase’in Optimism üzerine inşa edilen yeni Layer-2’si Base Network’te piyasaya sürüldü. Altcoin, Coinbase’in kurucusu Brian Armstrong’a atıf yaptı. Armstrong’un ‘kel’, yani (bald) başı bu esinin kaynağıydı. Böylelikle, kısa müddette Blockchain’deki spekülatörler için bir uyum noktası haline geldi.

Ulaş Utku Bozdoğan: 100 Milyon Dolarlık Altcoin Bir Gecede Nasıl Çöp Oldu? 1

Altcoin, iki gün içinde, 25 milyon doların üzerinde likidite kazandı. Böylelikle, 100 milyon dolarlık bir piyasa kıymetine ulaştı. Bununla birlikte, token’ın meteorik yükselişinin klasik bir piyasa manipülasyonu hadisesi olduğu ortaya çıktı. Zira token’ın gerisindeki dağıtıcı BaldBaseBald, halıyla çekti. Böylelikle, altcoin fiyatının % 85 oranında düşmesine neden oldu.

BALD’ın gerisinde makus niyetli piyasa davranışı mı var?

Piyasa araştırmacısı Thiccy, Bald dağıtıcısından gelen tüm süreçleri endeksledi. Ayrıyeten, makus niyetli bir piyasa davranışı öyküsünü ortaya çıkardı. BaldBaseBald birinci 24 saat içinde havuza 6.700 ETH (12,5 milyon doların üzerinde) likidite ekledi. Bu meblağ yeni bir Blockchain’deki bir meme-coin için şaşırtan bir sermaye ölçüsü. Dağıtıcının aksiyonları elbet spekülatörler için yükselişe neden oldu. Pek çok kişi Brian Armstrong’un bu coini heyecan yaratmak için yarattığını düşündü. Fakat, dağıtıcı havuza likidite eklemeyi bırakır bırakmaz fiyat sakinleşti ve düştü.

Ulaş Utku Bozdoğan: 100 Milyon Dolarlık Altcoin Bir Gecede Nasıl Çöp Oldu? 2BALD’ın 24 saat içindeki piyasa davranışı. Kaynak: Thiccy

24 saat sonra, dağıtıcı BALD için tekrar teklif vermeye başladı. Bu süreçte altcoin fiyatının iki katına çıkmasına neden oldu. Akabinde, dağıtıcı 10.500’den fazla ETH (yaklaşık 20 milyon dolar değerinde) likidite çekti. Bu da token bedelinde %85’lik bir düşüşe yol açtı. Thiccy’nin tahlili, dağıtıcının 6.870 ETH ekledikten, ortalama 0,0004 fiyattan 1.360 ETH satın aldıktan ve 10.704 ETH çektikten sonra 2.789 ETH yahut 5,2 milyon dolar net kâr elde ettiğini gösterdi.

Thiccy: Kime güvendiğinize dikkat edin!

Aktörün ne kadar düzgün sermayeli olduğu ve Coinbase’in ahenk Blockchain’indeki kamu ışığının ortasında bu bariz manipülatif piyasa davranışını gerçekleştirme konusunda ne kadar bahadır oldukları şaşırtıcıydı. Thiccy, tahlilleri sonucunda şu sonuca varıyor:

Ve böylelikle, BALD’ın kıssası sona erdi. Aptal oyunlar oyna, aptal mükafatlar kazan. Umarım bu piyasanın piyasa manipülasyonu ve etik olmayan sahtekârlıklarla dolu olduğu bir alan olarak bundan ders çıkarabiliriz. Kime güvendiğinize dikkat edin.

Rug-pull olaylarına son örnek altcoin: BALD

BALD’ın fiyatı 4.000 kata kadar artarak piyasa bedeli 100 milyon doların üzerine çıktı. Böylelikle, meme coin piyasada heyecan yarattı. Bu, erken yatırım yapanlar için kusursuz bir haberdi. Zira, kimileri dalga yükseldikçe çıktı ve kâr etti. Birtakım inşaatçılar bu heyecan dalgasından faydalanarak BALD trendine katılmaya istekli yatırımcıları kandırmak için meme-coinleri yarattı. Sonuçta kimi meme-coin token sahiplerinin ziyan etmesine neden oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: 100 Milyon Dolarlık Altcoin Bir Gecede Nasıl Çöp Oldu? 3

BALD halihazırda dolandırılmış olsa da Scope, 29 meme-coin’in gerisindeki adresin, BNB Blockchain ve tanınan bir Ethereum katman-2 platformu olan Arbitrum da dahil olmak üzere başka platformlarda da dolandırıcılık geçmişine sahip olduğunu belirtiyor. Meme-coin’lerin alınıp satıldığı platformlarda, ticaretin merkezi olmayan yapısı nedeniyle topluluk tarafından sağlanan likidite çok değerlidir. Rug-pull dolandırıcıları, tipik olarak meme-coin’lerine likidite sağlar. Bu da daha fazla kullanıcıyı coini satın almaya çeker. Böylelikle, fiyatlar yükseldikçe likiditeyi artırır. Lakin, yaratıcı daha sonra bu noktada likiditeyi kasıtlı olarak geri çeker. Münasebetiyle meme-coin’lerini Ethereum üzere daha likit bir coine dönüştürerek token fiyatlarının sıfıra düşmesine neden olur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap