Zımnilik odaklı kripto varlıklar Biden’ın kripto kararnamesi öncesi sert yükseldi

Zımnilik odaklı kripto varlıklar Biden’ın kripto kararnamesi öncesi sert yükseldi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Zımnilik odaklı kripto varlıklar Biden’ın kripto kararnamesi öncesi sert yükseldi

Investing.com – Kripto para piyasası genelinde hızlı bir yükselişle beraber gizlilik odaklı kripto para sektörünün en büyük iki varlığı piyasa ortalamasının üzerinde değer artışlarıyla dikkat çekti.

Kripto para piyasası toplam sermaye değeri dünkü açılıştan bu yana yüzde 7’nin üzerinde artarken kripto paralarda bir toparlanma görüldü. Bunun yanında gizlilik odaklı kripto varlıklar Monero (XMR) ve Zcash (ZEC), günlük yüzde 20’yi aşan değer artışlarıyla ön plana çıktılar. 

3,65 milyar dolar piyasa değeriyle genel sıralamada 37. sırada bulunan en büyük gizlilik odaklı kripto varlık Monero (XMR), son 24 saatte yüzde 26 oranında değer artışı görerek 200 dolar bandına yükseldi. XMR, bu yükselişiyle sabah saatlerinde Terra’nın (LUNA) önünde en çok değer kazanan kripto varlık konumunda. 

11 milyar dolar piyasa değerine sahip gizlilik odaklı kripto varlık sektöründe 2 milyar dolar değeriyle genel sıralamada 52. sırada olan Zcash (ZEC) ise son 24 saatte yüzde 20 oranında değer artışı görerek fiyatını 141 dolara yükseltti. Zcash, şu an ilk 100’de en çok değer kazanan 4. kripto varlık.

Gizlilik odaklı kripto paralar neden yükseldi?

Kripto para gündeminde ise bu hafta ABD Başkanı Joe Biden’ın kripto para düzenlemeleriyle ilgili önemli bir kararnameye imza atması var. Gizlilik odaklı kripto varlıklara olan hızlı talep artışının bu kararnamenin imzalanması öncesi gelmesi, bu gelişmeyle bağlantılı olabileceğine dair söylentilere yol açtı.

ABD’nin Kripto paralarla ilgili düzenlemelere ağırlık vereceği bu başkanlık emriyle kripto varlıkların yasa dışı işlemlere avantaj sağladığı konular ve devlet kurumlarının bu duruma el atmak için hangi adımları izlemesi gerektiğiyle ilgili detaylı bir inceleme talimatı verilmesi bekleniyor.

Yürütme kararında ayrıca ABD Merkez Bankasının dijital para birimi çalışmalarına başlaması, ABD Hazine Bakanlığının kripto varlıkların finansal istikrarı bozma tehdidini araştırması, kripto para madenciliğinin enerji kullanımı ve Dışişleri Bakanlığının diğer ülkelerle düzenlemeler konusunda koordineli çalışması konularını içereceği tahmin ediliyor.

Gizlilik odaklı kripto paralardaki sert artışın gündemdeki başkanlık emriyle mi ilgili yoksa Rus yaptırımlarıyla mı bağlantılı olduğu konusu ise net olmamakla birlikte bu söylentiler, kripto piyasasında hızlı yükselişleriyle ilgili yapılan tahminler olarak kalıyor. 

Gizlilik odaklı kripto para sektöründe bulunan varlıklar, diğer kripto paraların dahil olduğu Blockchain ağından farklı olarak işlem kayıtlarının izlenemediği özel işlemlere sahip olmasından dolayı birçok kripto para kullanıcısı tarafından ilgi gören kripto paralar olarak biliniyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap