ZachXBT’den YouTuber için Dolandırıcılık Tezi

ZachXBT’den YouTuber için Dolandırıcılık Tezi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ZachXBT’den YouTuber için Dolandırıcılık Tezi

Kripto dedektifi ZachXBT, bir YouTuber’ın bir buçuk milyon dolandırıcılığa karıştığına dair tez ortaya attı.

Tanınmış kripto dedektifi ZachXBT, kripto topluluğunu ilgilendiren bir sav ile gündeme geldi. Dedektifin tezine nazaran tanınmış bir YouTuber, hayranlarını dolandırmış olabilir.

ZachXBT’nin Tezi Bölümde Yankı Buldu

Kripto dedektifi ZachXBT tarafından yapılan bir soruşturma, YouTuber “Blue” olarak bilinen bir kişinin NFT alanındaki bir teknoloji olan Monkey ve emsal hizmetler kullanarak 1,5 milyon dolardan fazla dolandırıcılığa karıştığı argümanında bulunuyor.

ZachXBT’nin Twitter üzerinden paylaştığı teze nazaran, Blue yahut Jack olarak bilinen bu YouTuber, popülerlik kazanmaya başlamadan evvel oyun ve troll görüntüleriyle tanınmıştı. 2021 yılında YouTube’da 122.000’den fazla aboneye ulaşarak kıymetli bir takipçi kitlesi oluşturdu.

Ulaş Utku Bozdoğan: ZachXBT’den YouTuber için Dolandırıcılık Tezi 1

Zach’e nazaran, Blue’un Snapchat hesabından sızan bir gönderi, onu Ekim 2022’de Bored Ape Yacht Club 8668 NFT’sini satın alan “cool-breeze.eth” Ethereum ENS adresiyle ilişkilendirdi. Kripto dedektifi, bu adresin finansal süreçlerini incelediğinde, çalınan fonların yaklaşık üçte birini temsil eden 85’in üzerinde ETH girişinin Monkey Drainer isimli bir kimlik avı dolandırıcılığıyla alakalı adreslerle ilişkili olduğunu ortaya çıkardı.

Monkey Drainer, tanınmış bir kripto dolandırıcısı olarak bilinmekte ve toplamda 24 milyon dolara kadar hırsızlık gerçekleştirdiği bildirilmektedir. Şubat 2023’te, geliştirici bir veda iletisinde, “tüm genç siber hatalıların kolay para peşinde koşarak kendilerini kaybetmemeleri gerektiğini” tabir etti ve müşterilerine rakip bir süzgeç olan Venom’u kullanmalarını önerdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap