Yuan Güçlenirken Bitcoin Düşüyor

Yuan Güçlenirken Bitcoin Düşüyor

Paylaş
Yuan Güçlenirken Bitcoin Düşüyor

Kriptokoin – Bitcoin hafifçe düşerek, bu hafta 9 bin dolardan 8 bin 600 dolar seviyesine kadar geriledi.

14 bin dolara kadar çıktığı 24 Haziran’dan bu yana neden aşağı yönlü bir hareket sergilediği çok da açık olmasa da Bitcoin’de  ancak ilkbahar ve yaz aylarında çok hızlı bir yükselişin ardından sadece kar elde etmenin imkan dahilinde olduğu ifade ediliyor:

Grafik halihazırda, en büyük yeşil mumu yukarı ve kırmızı mumu aşağı doğru gördüğü yaklaşık 8,500 dolar destek seviyesine geri döndüğü için bir bart durumuna işaret ediyor.

Bundan sonra nereye gideceği, kimsenin tahmininde bulunmasa da, spekülasyon dışında, yükseliş ve düşüşün Yuan’ın düşmesi ve şimdi de hafif yükselişine bağlı olabileceği yorumları yapılıyor.

Burada sahip olduğumuz şey bahar ve yaz aylarında bitcoin ve CNY’nin birlikte hareket etmesi.

Örneğin USD’nin değeri arttığı için CNY’nin değerinde bir düşüş gözlemleniyor. Benzer şekilde Bitcoin’in değerinde de Hazirandan bu yana bir düşüş söz konusu. Ancak bu düşüşün nedenini tam olarak kimse bilmiyor.

Şimdi bu ay CNY biraz güçlendi, bitcoin biraz düşmeye başladı, ancak Çin’in ekonomisi zayıflıyor hatta önemli ölçüde zayıflıyor.

Çin’in büyümesi düşüyor, ancak daha da önemlisi, enflasyonu önemli ölçüde artıyor.

Ekim ayındaki büyük sıçrama göze çarpıyor, ancak daha fazlası yılın başından bu yana yüzde 1.5 olarak hedeflenen enflasyon rakamı şu an yüzde 3.8 seviyelerine gelmiş durumda.

Çin’deki gerçek büyümenin yalnızca yüzde 2,2 olduğunu hesaba katarsak büyüme rakamlarında Çinlilerin alıştıkları rakam olan yüzde 5’ten, bu büyümenin çok daha düşük olduğu anlamına geliyor.

Tabi bir de tarifeler konusu var. Ticaret anlaşmasının yapılması olasılığı ile birlikte Çin belki de paranın değerinin artışı konusunda Japonya ile aynı tuzağa düşüyor olabilir.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap