Youtube tekelciliğine karşı en iyi 5 merkeziyetsiz alternatif

Youtube tekelciliğine karşı en iyi 5 merkeziyetsiz alternatif

Paylaş
Youtube tekelciliğine karşı en iyi 5 merkeziyetsiz alternatif

Kripto para topluluğu, video paylaşım platformu Youtube’un birçok kripto para içeriğini bir bir kaldırmasıyla sarsılıyor. Platformdan Youtube yayıncılarına gönderilen bildirimlerde içeriklerin “tehlikeli ve zararlı” olduğu gerekçesiyle kaldırıldığı belirtiliyor.

Kaldırılanlar arasında herhangi bir spekülatif amaç gütmeyen video içeriklerinin olması da dikkat çekerken durumdan Türk Youtube yayıncıları da etkilendi.

Kripto para topluluğunun önde gelenlerinden bazıları, Youtube’u boykot etmeye çağırdı. CNBC Africa’da yayınlanan Crypto Trader programının sunucusu Ran NeuNer, Youtube’un tüm kripto para içeriğini silme girişiminin sektöre büyük bir darbe olduğunu, topluluk olarak buna meydan okunması gerektiğini ifade etti. Kripto para analisti Mati Greenspan de Youtube’u boykot edeceğini belirtti.

Youtube hala en büyük ve izleyici kitlesine en kolay şekilde ulaşılabilecek araç olsa da merkeziyetsiz alternatiflerin kullanılması, Blockchain ve kripto paraların geniş kitlelere yayılmasında itici güç olacaktır. Burada belki de en büyük sorumluluk yayıncılara ait. Peki yayıncılar, merkeziyetsiz dünyada hangi Youtube alternatiflerini kullanabilirler?

DLive

Merkeziyetsiz alanda en çok kullanılan video yayın platformu olan DLive‘ın ekibinin büyük çoğunluğu Türklerden oluşuyor ve aynı zamanda SimilarWeb’e göre en çok ziyaretçiyi Türkiye’den alıyor. “Üreticileri ve izleyicileri devrim niteliğindeki bir ödül sistemi aracılığıyla güçlendiren bir değer paylaşımlı canlı yayın platformu oluşturma”yı hedefleyen DLive, geçtiğimiz Nisan ayında dünyanın en ünlü içerik üreticisi PewDiePie bile çekmeyi başarmıştı.

Platformun Lino blok zincirinde çalışan “Limon” adında bir token’ı bulunuyor. 0.012 dolar değerinde olan bu token, içerik yaratıcılarına bağış için kullanılıyor. Kullanıcıların kanalınıza abone olması için Limon ödemesi gerekiyor ve bu ödemelerin yüzde 90’ından fazlası içerik yaratıcısına gidiyor.

LBRY

Reklamsız ve sansürsüz bir video yayını platformu olan LBRY, tarayıcı üzerinden değil, kendi uygulamasıyla çalışıyor. İçeriklerinizi satabildiğiniz LBRY’de platform hiçbir komisyon almıyor.

Ayrıca Youtuber’lar içeriklerini LBRY ile kolayca senkronize edebilirler ve LBC token’ları kazanabilirler. Youtube’daki abone sayısına oranla o kadar LBC token’ı elde edilebiliyor.

D.Tube

D.Tube, Steem blok zinciri ve IPFS P2P ağı üzerinde çalışıyor. Sansürsüz bir şekilde video yayınlanabilen, izlenebilen, oylanabilen ve yorum yapılabilen bir platform olan D.Tube’da içerik yayınlayarak ve oylama yapılarak D.Tube coin’lerinin (DTC) yanı sıra STEEM de kazanılabiliyor.

Youtube’a benzer bir arayüze sahip olan D.Tube, kişisel olarak video önermekten ziyade topluluğun beğendiği ve oy verdiği videoları öne çıkarıyor.

Sliver.tv

Sliver.tv de DLive’a benzer şekilde bir canlı yayın platformu. Platform üzerinde ağırlıklı olarak oyuncular yayın yapıyor. Platform, içerik oluşturucuların yayınlarıyla kullanıcıların ise izledikleriyle TFuel token kazanabildiği bir yapıya sahip. Sliver.tv’nin ayrıca Tencent Games ile ortaklığı bulunuyor.

Flixxo

Flixxo, kendini “merkeziyetsiz Youtube” olarak tanımlıyor. Kullanıcılar, iyi bir arayüze sahip platformda reklam izleyerek Flixx token kazanabilir ve bu token’larla içerik yaratıcılarına ödeme yapabilirler. Kullanabilmek için Flixxo uygulamasını indirmek gerekiyor.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap