Yılın ilk 15 gününde %20 yapan Bitcoin için 16,000 dolar tahmini

Yılın ilk 15 gününde %20 yapan Bitcoin için 16,000 dolar tahmini

Paylaş
Yılın ilk 15 gününde %20 yapan Bitcoin için 16,000 dolar tahmini

Bitcoin, 2012 yılından sonra ilk kez yeni bir yıla en iyi girişini yaptı. 1 numaralı kripto paranın 2017’de en tepe noktaya ulaşması ve 2 yıllık ciddi bir çöküş yaşanmasının ardından pazara yeniden iyimserlik geldi.

Bitcoin TSİ gece yarısı 8900 dolara kadar yükselirken Ethereum ve XRP gibi diğer büyük kripto paralar da 2020’nin ilk 2haftası itibariyle yatırımcılarına yüzde 20’lik bir kazanç verdi.

Bitcoin 2017 Aralık ayında 20 bin dolarla tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşmış ancak 2018’in Aralık ayında ise 3000 dolara kadar düşmüştü. Birçok uzman bunun bir dip olduğunu belirtmiş ve Bitcoin daha sonraki yükselişine 2019’da da devam etmişti.

Son fiyat artışını ise yaşanan bazı gelişmelerin tetiklediği görülüyor.

Blockchain start-up’larına yatırım yapan Kenetic Capital’in kurucu ortağı Jehan Chu, CNBC’ye yaptığı değerlendirmede, “İran olayları ve CME Bitcoin opsiyonlarının pozitif başlangıcı ile Bitcoin’e patlama etkisi geldi. Hatta bu patlamadan ilk 100 altcoin de olumlu derecede etkilendi” dedi.

Chu, İran ve ABD arasında yaşanan jeopolitik gerilimlerin yanında pazartesi günü Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) başlatılan Bitcoin opsiyonlarına da atıfta bulundu. Chu, duygusallığın hala aşırı fiyat hareketlerinde pay sahibi olduğunu belirtirken “Yine de pazara ciddi şekilde gelen kurumsal yatırımcı olduğunu görüyoruz” yorumunu yaptı.

Yarılanma

Öte yandan son fiyat artışlarını tetikleyen bir başka etken de Bitcoin’deki teknik geliştirmeler olabilir. Halving olarak bilinen bu teknik olay, Mayıs ayında yaşanacak.

Güçlü bilgisayar donanımlarına sahip madenci dediğimiz kişiler, Bitcoin işlemlerini doğrulamak için gerekli olan karmaşık matematik problemlerini çözmek için birbirleriyle yarışır. Bu yarıştan galip ayrılan madenci ise sistem tarafından Bitcoin ile ödüllendirilir.

Şu anda madenciler blok başına 12,5 Bitcoin’le ödüllendiriliyor. Enflasyonu engellemek için ise ödüller birkaç yıl süreyle yarıya indiriliyor. Mayıs 2020 itibariyle ödül yine yarıya indirilecek ve madenciler artık 6,25 Bitcoin’le ödüllendirilecek.

Bu aslında Bitcoin arzını azaltıyor. Halving ise 4 yılda bir yaşanıyor. Bu Bitcoin’in teknik koduna işlenmiş bir durum. Geçmiş ‘halving’ler, yani yarılanmalar ise Bitcoin fiyatında ciddi artışlara sebep olmuştu.

Luno adlı kripto para borsasının Asya bölgesi sorumlusu Vijay Ayyar, konuyla ilgili olarak, yarılanmanın fiyatlanmasının yaşanıp yaşanmadığının tartışmalı bir konu olduğunu belirtti.

Ayyar, CNBC’ye yaptığı değerlendirmede, “Sektörü takip etmeyen kalabalıkların bunun farkında olmadığını düşünüyorum. Geçen sefer olduğu gibi fiyat artmaya başladığında kitleler yine gelecektir. Bunun Mayıs ayında olması bekleniyor. Gördüğümüz her fiyat artışı insanların Mayıs ayına odaklanmasına sebep oluyor” dedi.

Ayyar’a göre; yıl sonu için 15 ya da 16 bin dolarlık bir rakam ise makul bir tahmin olarak görülebilir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahıs/şirketlerin kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap