Yeni Kripto Para Aykırısı Yasa Tasarısı Kongreye Sunuldu!

Yeni Kripto Para Aykırısı Yasa Tasarısı Kongreye Sunuldu!

Paylaş
BTC Piyasası: Yeni Kripto Para Aykırısı Yasa Tasarısı Kongreye Sunuldu!

ABD’de bir Kongre üyesi, kripto para birimleri ve Rusya’nın mali yaptırımlarına yönelik yeni bir tasarıyı sundu. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere bazı yetkililer, Rusya’ya yönelik yaptırımların kripto paralarla geçersiz kılınabileceğini düşünüyordu. ABD Kongre üyesi Brad Sherman’ın söz konusu yasa tasarısı da bu sorunu ele alıyor. Ancak Sherman, kripto paralara karşıt olmasıyla tanınıyor. İşte detaylar…

ABD Kongresi’ne yeni kripto para taslağı sunuldu: İçeriğinde neler var?

Kamuya açık kayıtlar, Kaliforniya Kongre üyesi Brad Sherman’ın söz konusu taslağı 13 Mart’ta sunduğunu gösteriyor. Tasarının özetinde taslağın hedefinde, “Yaptırımlara tabi Rusların işlemlerini kolaylaştırmak için kripto paranın kullanımına ilişkin yaptırımlar uygulamak ve diğer amaçlar,” olduğu belirtiliyor. Tasarıdaki durumlarla ilgili bir kamu notuna göre, Sherman’ın mevzuatı “Dış İlişkiler Komitesi’ne havale edildi”.

BTC Piyasası: Yeni Kripto Para Aykırısı Yasa Tasarısı Kongreye Sunuldu! 1

Böylece Mali Hizmetler Komitesine ek olarak, daha sonra ABD Başkanı tarafından belirlenecek bir süre için, her durumda ilgili komitenin yetki alanına giren hükümler değerlendirilecek.  Mevzuatın dosyalanması, Capitol Hill’in Ukrayna’nın işgali sırasında Rus yaptırımları bağlamında kripto para birimi konusuna giderek daha fazla odaklanmasıyla geliyor. Senatör Elizabeth Warren’ın da bu alanla ilgili mevzuat üzerinde çalıştığı söyleniyor, ancak şu anda bu tasarının ne zaman sunulacağı bilinmiyor.

Rusya, yaptırımlara karşı kripto paraları kullanıyor mu?

Hükümet yetkilileri bu konuyu tartışıyor olsa bile, Rusya’nın geçen aydan bu yana uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için kripto kullandığına dair çok az somut kanıt ortaya çıktı. Geçen hafta, Mali Suçları Uygulama Ağı konuyla ilgili bir uyarı yayınladı ve kurumun bir yöneticisi, “kripto para gibi yöntemler kullanarak yaptırımlarımızdan bir şekilde kaçınıldığını görmedik” dedi.

BTC Piyasası: Yeni Kripto Para Aykırısı Yasa Tasarısı Kongreye Sunuldu! 2

Bu sırada Sherman, bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto para birimlerinin satın alınmasını yasaklamak için mevzuat çağrısında bulunmuştu. 2019’un Mayıs ayının ortalarında yaptığı bir konuşmada “Amerikalılar tarafından kripto para birimi alımlarını yasaklayan bir yasa tasarısı sunmak için bana katılacak meslektaşları arıyorum, çünkü uluslararası gücümüzün çok büyük bir kısmı doların standart birim olduğu gerçeğinden geliyor,” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap