Yeni girişim, Etiyopya hükümetinin Bitcoin’i kabulünü sağlamayı hedefliyor

Yeni girişim, Etiyopya hükümetinin Bitcoin’i kabulünü sağlamayı hedefliyor

Paylaş
Uzman Coin: Yeni girişim, Etiyopya hükümetinin Bitcoin’i kabulünü sağlamayı hedefliyor

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para haline getirmesi, Nijerya ve Tanzanya’daki gelişmelerin ardından Bitcoin konusu bir ülkede daha, hükümet kanadında ciddiyet kazanabilir.

Etiyopya, halihazırda blok zinciri alanındaki çalışmaları yakından takip eden ve bu teknolojiyi aktif olarak kullanmak üzere çalışmalar yapan bir ülke. Bilindiği üzere Etiyopya’nın geçtiğimiz Nisan ayında ülkedeki öğrencilerin performansını ölçmek için kullanılacak blok zinciri tabanlı bir sistem için Cardano ekibiyle anlaştığı ortaya çıkmıştı. Şimdi ise bir grup Etiyopyalı Bitcoin meraklısı, hükümetin Bitcoin’i benimsemesi ve onu kullanması için proje başlattı.

“Mano Porojesi” adı verilen girişim tarafından yapılan açıklamada, “Son altı aydır, Etiyopya hükümetini artan eşitsizlikler ve küresel enflasyonla mücadele etmek için Bitcoin madenciliğini ve Bitcoin biriktirmeyi düşünmesini sağlamaya çalışıyoruz. Benzer düşüncelere sahip Etiyopyalıları Mano Projesi’ni başlatmak için seferber ettik. Mano Projesi’nin birçok aşaması ve planı var, Ulusal Banka’nın içinde bulunduğu döviz kıtlığı krizinden kurtulmasına yardımcı olabilecek birçok önerisi bulunuyor. Proje açık kaynaklıdır ve herkes katılabilir. Herkesi bekliyoruz!” denildi.

Ayrıca yapılan araştırmalar neticesinde Etiyopya’nın madencilik girişimiyle üçüncü tarafların katılımı olmaksızın ihracattan az bir yatırımla milyar dolarlık rekor kazançlar elde edebileceği vurgulandı. Dahası, projenin hükümetin uygulayabileceği daha ayrıntılı planlar yayımlamayı hedeflediği kaydedildi.

Projeye Twitter CEO’su Jack Dorsey’den de destek geldi.

Etiyopya, Afrika’nın en kalabalık ülkelerinden biri. Ülke, 206 milyon nüfusa sahip Nijerya’nın ardından 115 milyon nüfusu ile kıtanın en kalabalık ikinci ülkesi. Etiyopya, 94 milyar dolarlık Gayri Safi Yurt İçi Hasılası ile de Afrika’nın en büyük yedinci ekonomisi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap