Yatırımcılar Çin’e Hala Güveniyorlar

Yatırımcılar Çin’e Hala Güveniyorlar

Paylaş
Yatırımcılar Çin’e Hala Güveniyorlar

Çin Hükümeti geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde Koronavirüs ile mücadele edebilmek için oldukça radikal kararlar aldı. Wuhan şehrini tamamen karantinaya alan Çin’in ekonomisi birkaç ay boyunca ağır hasar aldı. Fakat görünüşe göre yatırımcılar Çin ekonomisine hala güveniyorlar.

Yatırıma Devam

Çin Ticaret Bakanlığı’nın paylaştığı bilgilere göre yabancı yatırımcılar Çin ekonomisine hala güveniyor ve Çin’e yatırım yapmaya devam ediyorlar.

Çin’in Koronavirüs yüzünden yüklü miktarda para kaybedeceği ve yatırımcıların Çin’den çıkacağı düşünülüyordu. Ancak Reuters’ın haberine göre geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde ülkeyi terk eden sermaye miktarı beklenenden çok daha düşüktü.

Ülkeye ocak-mart ayları arasında giren doğrudan yabancı yatırım (FDI) %10.8 oranında düştü fakat bu oranın çok daha büyük olması bekleniyordu. Ticaret Bakanlığı adına konuşan Gao Feng, küreselleşmenin geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde biraz yavaşladığını ancak yükseliş trendinin hala devam ettiğini belirtti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalara özellikle Japonya’dan gelen yatırımcılar Çin’deki yatırımlarını sürdürmeyi hatta ülkedeki yatırımlarını attırmayı planlıyorlar.

Sermaye Takibi

Çin’in bu yıl içerisinde dijital yuan adı altında kendi dijital parasını çıkarması bekleniyor. Bu paraya ait her türlü kayıt elektronik ortamda tutulacağı için hükümet bu paranın nerede, nasıl kullanıldığını çok daha kolay bir şekilde takip edebilecek.

Bu aslında şu anlama da geliyor: Çin ülkede dijital yuan kullanan ve bu şekilde yatırım yapan yatırımcıları takip edebilecek. Hükümet böylece hem ülkeye giren sermayeyi hem de ülkeden çıkan sermayeyi izleyebilecek, kayıt altına alabilecek. Çin Hükümetinin bu dijital paraya ilişkin verilerin ne kadarını kamuya açacağı ise elbette belli değil…

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap