Yatırımcılar 2008’den Beri Bu Kadar Korkmuyorlardı

Yatırımcılar 2008’den Beri Bu Kadar Korkmuyorlardı

Paylaş
Yatırımcılar 2008’den Beri Bu Kadar Korkmuyorlardı

CBOE’nin Volatilite Endeksi geçtiğimiz günlerde 62.96 seviyesine kadar tırmandı. Bunun son yılların en yüksek seviyesi olduğunu belirtmek gerekiyor. Bir kıyaslama olması amacıyla bu endeksin 2008 krizinde 89.53’e kadar çıktığını söyleyebiliriz.

Piyasalar Yangın Yeri

Tüm dünyayı saran Covid-19 paniği küresel piyasaları da olumsuz yönde etkiliyor. Son günlerde paylaştığımız yazılarda da değindiğimiz üzere birçok hisse Covid-19 paniği yüzünden değer kaybetti.

Bunun üstüne bir de Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan anlaşmazlık yüzünden petrol piyasalarında ciddi bir dalgalanma yaşandı. Dünyada bu gelişmeler yaşanırken piyasalardaki volatiliteyi ve panik seviyesini gösteren VIX Endeksi son 12 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Uzmanlar VIX Endeksi’nde 30’un üstünde bir seviye görüldüğü zaman genelde piyasalarda bir dalgalanma olabileceği yönünde uyarıda bulunuyorlar. Bu seviyenin 60’ın üstüne çıkması ise piyasalarda bir korku ortamı oluşmaya başladığının göstergesi kabul ediliyor.

VIX Endeksi’ndeki bir aylık değişim (Kaynak: MarketWatch)

Kripto Paralara da Vurdu

Covid-19 salgınının piyasaları ne kadar kötü etkilediğini görebilmek için S&P 500 endeksini baz alabilir. Son bir ay içerisinde yaşanan panik yüzünden S&P 500’den trilyonlarca dolar silindi diyebiliriz.

Son zamanlarda yalnızca küresel piyasalarda değil kripto para piyasasında da büyük bir düşüş yaşanıyor. Özellikle Bitcoin fiyatı geçtiğimiz son 2 saat içerisinde yüzlerce dolarlık bir düşüş yaşadı. 5 bin 500 dolara kadar gerileyen BTC fiyatı şu an için 6 bin dolar seviyesinin üstüne çıkmış olsa da bunun gözardı edilemeyecek bir düşüş olduğunu belirtmeye lüzum yok.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap