Yakın gelecekte Blockchain teknolojisinden direkt etkilenecek 3 sektör

Yakın gelecekte Blockchain teknolojisinden direkt etkilenecek 3 sektör

Paylaş
Yakın gelecekte Blockchain teknolojisinden direkt etkilenecek 3 sektör

Pek çok insan hala Blockchain ’in bankacılık üzerindeki etkisine odaklanmış durumda. Ancak hala ne denli devrim niteliği taşıyan bir teknoloji olduğunun farkında değiller. Blok zincir, tüm ağları neredeyse izinsiz erişilemez ve değiştirilemez hale getirme yeteneğiyle birçok farklı endüstrilerde başarıyla kullanılabilir bir potansiyele sahip.

Teminat almadan transferleri yetkilendirmek, bir transfer servisi olmadan fon toplamak veya göndermek veya bir avukata gerek duymadan varlıklar için süreçleri yürütebilecek akıllı sözleşmeler kurulabilir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde blok zincirin hâkim olabileceği birkaç sektöre göz atalım.

Sağlık sektörü

Sağlık bilgileri, daha fazla mahremiyet, güvenlik ve hıza ihtiyaç duyabilecek sektörlerden biri. Blockchain sigorta poliçelerini doğrulamak, bilgileri hızlı bir şekilde aktarmak ve onaylamakla kalmayıp yalnızca doğru kişilerin bu bilgileri görmesini sağlamak için kullanılabilir.

Gelecekte daha fazla sağlık ile ilgili uygulamanın blockchain kullanarak geliştirilmesi muhtemeldir. Biyometrik verilerin doğrudan giyilebilir cihazlardan hekimlere gönderildiği ve blok zincir aracılığıyla oluşturulup doğrulanan reçetelerin gönderildiği bir zamanı düşünebiliriz. Bu da hastaların zahmete girmeden ihtiyaç duydukları ilacın kapısına kadar gelmesini sağlayabilir. Bu sektördeki olanaklar sınırsızdır ve özellikle uzaktan bakıma ya da 24 saat boyunca yardıma ihtiyacı olan hastalar için son derece faydalı olacaktır.

Oyun sektörü

Oyun oynamak aslında sanal para çılgınlığının ön saflarındaydı ve oyuncular yıllardır oyun içi ve fiat para birimleri için çevrimiçi olarak eşya ve emlak alışverişinde bulunuyorlardı. Blockchain yardımı ile oyuncular arasındaki değişimi doğrulamak için akıllı sözleşmeler kullanan kanallar oluşturulabilir.

Blockchain, kripto para birimini kullanarak oyun içerisinde erişilebilecek bir “oyun parası” sunabilir. Oyunlarda kazanılabilecek kripto para ayrıca daha fazla oyun süresi satın almak için kullanılabilir. Bu, insanların video oyunları kullanma biçiminde ve geliştiricilerin kazançları konusunda bir devrime yol açabilir.

Müzik endüstrisi

Müzik, dijital çağa ayak uydurma konusunda en yavaş davranılan alanlardan biriydi. Fiziksel kopyalar yıllardır yaygın olarak satılıyor. Ancak, blockchain sayesinde endüstri başka bir dijital devrimin eşiğinde.

Blok zincir kullanılarak yapılabileceklerden biri, sanatçıların para kazanmasını kolaylaştırmak. Ve biz sadece sanatçılar hakkında değil, besteciler, yazarlar ve projede yer alan herkes hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Faaliyetler, blok zinciri aracılığıyla doğrulanabilir ve kayıt şirketleri, yönetim vb. arasındaki çeşitli süreçler otomatik olarak işleyebilir.

Ancak ilginç hale gelebilecek olan şey, sanatçıların mülkiyetlerinin bir kısmını istedikleri üçüncü tarafa da satabilmeleridir. Gelecek dönemlerde sanatçılar, projelerini blok zinciri üzerinden hayranlarına kitlesel fonlama ile satabilir, mülkiyeti doğrulayabilir ve telif haklarını akıllı sözleşmeler aracılığıyla dağıtabilir.

Yakın gelecekte Blockchain

Yıkıcı teknolojiler hakkında sık sık yeni gelişmeler duyuyoruz. Şu an mevcut teknolojinin blok zincirinden daha gerçek olduğu durumlar var. Ancak teknolojinin, ürünleri satın alma ve satma şeklimizi ve gelecekte verileri nasıl tükettiğimizi, değiştirdiğimizi ve depoladığımızı tamamen değiştireceği konusunda hiçbir şüphe yok.

finextra

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap