XRP Tabanlı Cüzdana Dev Saldırı! Milyonlarca Kullanıcı Mağdur

XRP Tabanlı Cüzdana Dev Saldırı! Milyonlarca Kullanıcı Mağdur

Paylaş
XRP Tabanlı Cüzdana Dev Saldırı! Milyonlarca Kullanıcı Mağdur

Kriptokoin.com – Bir güvenlik araştırmacısı, iki web sitesinden 2,2 milyon kullanıcının şifre verilerinin ve kişisel bilgilerinin çevrimiçi olarak sızdırıldığını söyledi. İnsanların, kişisel verilerinin güvenlik ihlallerinden etkilenip etkilenmediğini belirlemelerini sağlayan bir site olan  Have I Been Pwned’in kurucusu Troy Hunt tarafından aktarılan bilgilere göre, XRP Ledger protokolünü kullanan kripto para cüzdanı GateHub’un kullanıcılarının kişisel bilgileri İnternet’e sızdırıldı. Ayrıca veri ihlali yaşayan sadece GateHub değil, RuneScape bot sağlayıcısı EpicBot da müşteri verilerinin sızdırıldığı başka bir platform.

XRP tabanlı cüzdana saldırı! Toplam 2,2 milyon hesaba yönelik bilgiler ifşa edildi

Toplam 2,2 milyon hesaba yönelik bilgiler ifşa edildi. 19 Kasım’da bir güvenlik araştırmacısı ve Have I Been Pwned’in kurucusu olan Troy Hunt, ele geçirilen verilerin kripto para birimi cüzdanı GateHub ve RuneScape bot sağlayıcısı EpicBot’a ait olduğunun doğrulandığını bildirdi. Hunt’a göre, ilk veri ihlali GateHub kripto para cüzdanındaki 1,4 milyon kullanıcı hesabının kişisel bilgilerini içeriyordu. İkinci veri ihlali, RuneScape bot sağlayıcısı EpicBot’a ait yaklaşık 800.000 kullanıcı hesabına ait verileri içeriyordu.

Çalınan bilgilerin; e-posta adresleri, şifreler, iki faktörlü kimlik doğrulama anahtarları, hatırlatıcı ifadeler ve cüzdan hash’larını içerdiği bildiriliyor. GateHub yetkilileri ise bir soruşturma kapsamında, cüzdan hash’lerine erişilmediğini söyledi. Gatehub veri ihlali ile ilk kez karşılaşmıyor. GateHub, daha önce 6 Haziran 2019’da yaptığı açıklama da 100 XRP Ledger cüzdanına saldırı düzenlendiğini duyurdu. Pltaform bu saldırıda 10 milyon dolar değerinde XRP çaldırdı.

Kripto para cüzdanı Gatehub, ilk kez saldırıya uğramıyor

Yine Haziran ayında Gatehub, kripto para cüzdan kullanıcılarını hedef alan bir phishing saldırı olduğu konusunda uyarı yayınladı. Şirkete göre, GateHub’ın cüzdan kullanıcıları GateHub’daki gibi görünen adreslerden kötü amaçlı e-postalar alıyorlardı: “gatehub.com” ve “gatehub.net”. Konuya yönelik Gatehub ile temasa geçildi, ancak basın tarihi itibariyle henüz bir cevap alınamadı. Teknoloji ve güvenlik geliştikçe, bilgisayar korsanları sahtekarlık ve yaptıkları hack konusunda daha yaratıcı hale geldi.

Son yıllarda en feci saldırılardan biri, Slovenya merkezli Bitcoin (BTC) madencilik pazarı NiceHash’da oldu. Bir bilgisayar korsanı, Aralık 2017’de bu saldırı sırasında 64 milyon dolar değerinde yaklaşık 4.700 Bitcoin çaldı. Platform bu hack vakasını, karmaşık sosyal mühendislik kullanılarak gerçekleştirilen oldukça yetenekli ve organize bir saldırı olarak nitelendirildi. Ripple ile ilgili kritik haberler için “Ünlü CEO “Ethereum’dan Bile Daha Güçlü” Dedi ve İddialı Ripple Öngörüsünü Açıkladı” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap