XRP sahipleri ile Ripple ortasındaki dava bugün görülecek

XRP sahipleri ile Ripple ortasındaki dava bugün görülecek

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: XRP sahipleri ile Ripple ortasındaki dava bugün görülecek

Investing.com – XRP’nin menkul değer olduğunu tez eden varlık sahipleriyle Ripple ortasındaki son derece kritik dava bugün Kaliforniya federal mahkemesinde TSİ 23.30’da başlayacak.

ABD SEC ile Ripple ortasındaki dava sürecinde özet karar beklenirken Ripple için son derece kritik ehemmiyete sahip öteki bir dava gündemdeki yerini aldı. XRP’nin menkul değer olduğunu sav eden yatırımcılar tarafından açılan dava bugün görülecek olup Zakinov davası olarak anılan bu yasal sürecin SEC davasını da etkileme ihtimali bulunuyor. 

Dava, XRP sahibi olan ya da ziyanına satmış olan yatırımcıları temsilen açıldı. Davada XRP’nin bir menkul değer olduğu ve Ripple’ın kripto varlığı kayıt ettirmeden satmak suretiyle federal menkul değer maddelerini ihlal ettiği argüman ediliyor.

Bununla birlikte davaya müdahil olmak isteyen kripto savunucu avukat John Deaton, 75 binden fazla XRP sahibini temsil etmek için mahkemeye başvurdu, lakin talebi şimdi karara bağlanmadı. Ayrıyeten Deaton, Ripple’ın XRP satışıyla rastgele bir maddeyi ihlal etmediği görüşüne sahip ve davada tüm XRP sahiplerinin kripto parayı menkul değer olarak görmediğini savunmak istiyor.

Kaliforniya federal mahkemesinde geç saatlerde başlayacak olan davaya XRP sahipleri ortasından 500 kişinin çevrimiçi katılmasına karar verildi. 

Davayı yakından takip edenler Ripple’ın birkaç yıldır sürdürdüğü yasal uğraşta çıkacak sonucu, bir emsal niteliği taşıyacağından, kripto sanayisi için son derece kıymetli görüyor. 

XRP’de son durum 

SEC davasını da etkileme ihtimali olan bu kritik dava öncesi XRP fiyatı, genel olarak piyasa eğilimiyle birlikte hareket ederken dünden bu yana %3’e yakın yükseliş kaydettikten sonra 0,47 dolar bandına süreç görüyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap