Winklevoss: Düzenleyiciler İkili Standart Uyguluyor

Winklevoss: Düzenleyiciler İkili Standart Uyguluyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Winklevoss: Düzenleyiciler İkili Standart Uyguluyor

Gemini’nin kurucu ortağı ve CEO’su Cameron Winklevoss, ABD’li düzenleyicileri First Republic Bank krizini ele alırken ikili standart uygulamakla suçladı. 

Winklevoss’a nazaran First Republic bir kripto bankası olsaydı haftalar evvel iflas etmiş olacaktı. Winklevoss’un savları, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin üç cumhuriyetçi üyesi tarafından kaleme alınan mektupla örtüşüyor.

Yatırımcılar Kripto Varlıklara Yöneliyor

Hükümet yetkilileri, Silvergate ve Silicon Valley Bank’e 8 Mart ve 10 Mart tarihlerinde kayyum atamıştı. 

CNBC’nin 26 Nisan tarihli haberi, First Republic’in danışmanlarının hükümetin bankaya kayyum atamasını reddettiğini, bu nedenle sıkıntı durumdaki firmaya daha fazla mali yardım bulmaya çalıştıklarını aktardı. Bununla birlikte First Republic danışmanlarının, firmanın likidite sıkıntılarına yönelik mevcut özel piyasa tahlili ile bankanın faaliyette kalmasını sağlayacağını söyledikleri bildirildi. 

Fox News kıdemli muhabiri Charles Gasparino, 26 Nisan’da yaptığı paylaşımda, özel kurtarmanın Silvergate ve Silicon Valley Bank’te olduğu üzere mevduat sahiplerini devlet fonlarıyla kurtarmak istemeyen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından desteklendiğini bildirdi. 

First Republic’in 1.çeyrek raporunda toplam mevduatların 100 milyar dolardan daha fazla düştüğünü bildirmesiyle birlikte işler çıkmaza girdi. Firma, mali durumunu mümkün olan en kısa müddette güçlendirmek için stratejik seçenekleri takip edeceğini belirtti.

First Republic Bank’in payları, pazartesi gününden bu yana yüzde 64’ten fazla paha kaybederek 16,14 dolardan 5,68 dolara kadar düştü. 

First Republic Bank’in çöküşünün, yatırımcıların merkezi bankacılık kurumlarına olan güvensizliği arttıkça, Bitcoin ve öbür kripto para ünitelerine yatırım yapmaları için tetikleyici olduğuna inanılıyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap