WhatsApp’i Unutun, Bitcoin’le Şifrelenmiş Mesajlaşma Devri Geliyor!

WhatsApp’i Unutun, Bitcoin’le Şifrelenmiş Mesajlaşma Devri Geliyor!

Paylaş
WhatsApp’i Unutun, Bitcoin’le Şifrelenmiş Mesajlaşma Devri Geliyor!

“Whatsat” adı verilen proje Bitcoin’in Lightning Network’ünden faydalanarak uçtan uça şifreli mesajlaşma olanağı sunuyor.

Bitcoin’in Lightning Network’ü için uçtan uca anlık mesajlaşma protokolü hazırlandı ve bu sayede Facebook veya WhatsApp’ın aksine üçüncü partilere ihtiyaç duymadan şifreli mesajlar göndermek mümkün.

WhatsApp ve satoshi, Bitcoin’in en küçük değeri, karışımı olarak ortaya çıkan “Whatsat” isimli proje mesaj göndermek için Lightning Network kullanıyor. Söz konusu mesajlar uçtan uca şifrelenmiş, onion route yapılmış, eşler arası ve sansürsüz mesajlar. Ve artık, bedava.

Whatsat yaratıcısı ve Lightning Labs mühendisi Joost Jager’a göre proje aslında ufak bir hobi olarak yaratıldı. Açıklamasına göre WhatsApp’e güvenmeyen eski bir lise arkadaşıyla mesajlaşmak için Bitcoin’in mikro ödeme ağını kullanan kodu yazdı.

Proje başlangıçta r/Bitcoin subredditinde 1,100 upvote alarak büyük övgüyle karşılandı. Lightning Network üzerine kurulu olması belki Bitcoin’in milyonlarca kullanıcıya ulaşmasını sağlayacak.

Hollandalı mühendis “Lightning üzerinde anlık mesajlaşma fikri oldukça yankı buldu ve insanlar potansiyelinin farkında,” dedi.

Ancak, hala “birçok zorluk” olduğunu söyledi ve ekledi, “Hala çok erken zamanlarını yaşıyor, daha geçen yıl mainnette erişilebilir oldu.”

Her ne kadar Lightning Network kullanan bir mesajlaşma uygulamasının küresel boyuta ulaşmasında bir engel görmese de Whatsat ağdan faydalanmaya devam etmek için değişmeli.

Şu anki versiyonda uygulama iki Lightning node’u arasında mesaj göndermek için “free failures” adı verilen bir protokol kullanıyor. Ancak gelecekte nodelar bu servis için para talep edebilir yada ilettikleri mesaj sayısına limit getirebilir.

Jager’in dün gösterdiği demo da benzer bir fikri destekliyordu, mesajların gönderilmesi için çok düşük ücretler gerekiyor. Verdiği örnekte tek bir mesaj 0.3 satoshi ediyor yani 0.00003 dolar. Eğer bu standart ücret olursa 20,000 mesaj için kullanıcı yaklaşık 0.66 dolar ödemek zorunda olacak.

Ancak bu bile problemli olabilir çünkü birçok node bu kadar düşük fiyata mesaj taşımayı desteklemiyor. Jager node operatörlerini daha düşük limitler belirleyip daha çok Lightning uygulamasının gelmesine yardımcı olmaya teşvik etti.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap