Web3 Fonları Birinci Çeyrekte Düşüş Gösterdi

Web3 Fonları Birinci Çeyrekte Düşüş Gösterdi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Web3 Fonları Birinci Çeyrekte Düşüş Gösterdi

Bir araştırma Web3 yatırımlarının 2023’ün birinci çeyreğindeki düşüşe dikkat çekti.

Kripto para kesimi ayı döneminden geçerken şirketler de bu periyotta ayakta kalabilmek ismine masraf kalemlerini kısıyor. Bununla birlikte K33’ün araştırması Web3 yatırımlarını ele aldı.

Web3 Yatırımları 2023’ün Birinci Çeyreğinde Azaldı

K33 Research’in datalarına nazaran, Web3 teşebbüs yatırımları 2023’ün birinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 80 düşüş yaşadı.

The Block Pro’nun bilgilerine nazaran, risk sermayedarları 2022’nin birinci çeyreğinde Web3 teşebbüslerine 13,5 milyar dolar yatırım yaparken, bu sayı 2023’ün birinci çeyreğinde yalnızca 2,8 milyar dolara geriledi. Bu yüzde 79’luk bir düşüşü temsil etmektedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Web3 Fonları Birinci Çeyrekte Düşüş Gösterdi 1

K33 Research’in yöneticisi Anders Helseth, daha fazla düşüşlerin olabileceğini belirtti. Helseth bahse dair şu tabirleri kullandı:

“Web3 ve kripto para ünitesine genel olarak baktığımızda, 2022’nin birinci yarısında risk sermayedarları tarafından 15 milyar dolar yatırım yapıldı. Lakin bu yılın birinci ve ikinci çeyreğinde bu sayının yaklaşık 4 milyar dolara düşeceği iddia ediliyor ve daha da azalabilir.”

Helseth, 2022’de Avalanche, Cardano ve Solana üzere Ethereum alternatiflerine ve NFT’ler ve metaverse ile ilgili projelere kıymetli ölçüde fon ayrıldığını belirtti. Lakin, risk sermayedarlarının Ethereum’un alternatif katman protokollerine ve NFT ve metaverse kesimine olan itimadını kaybettiğini tabir etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap