Wall Street Eve Sığar

Wall Street Eve Sığar

Paylaş
Wall Street Eve Sığar

Koronavirüs salgını tüm dünyayı panik havasına sokmuşken birçok şirket çalışanlarına uzaktan çalışma imkanı tanımaya başladı. Wall Street tacirleri de artık uzaktan çalışmaya başladılar.

NYSE Bile Kapandı

Wall Street tacirleri genelde diğer pek çok çalışan gibi ofisten çalışır, şirketin açtığı ticaret masalarında görev alırlar. Ancak Koronavirüs salgınının ABD’ye de yayılmasının ardından bu durum değişmeye başladı. Ülkedeki birçok borsa taciri kendini karantinaya aldı ve evden çalışmaya başladı.

Ülkedeki yatırım şirketleri özellikle New York Menkul Kıymet Borsası’ndaki (NYSE) bazı tacirlerin Koronavirüs testi pozitif çıktıktan sonra çalışanlarını eve göndermeye başladılar. NYSE bu süreç içerisinde ticaret masalarını kapatma kararı aldı ve tüm işlemleri elektronik ortama taşıdı.

New York Menkul Kıymet Borsası Başkanı Stacey Cunningham’ın açıklamalarına göre borsa bir süre daha kapalı kalmaya devam edecek:

“İnsanları güvende tutabileceğimizden emin olduğumuz zaman yeniden açılacağız.”

Bu süreç içerisinde New York, Boston gibi ticaret merkezlerindeki tacirler de evden çalışmaya başladılar.

Uzaktan Ticaret

CNBC’nin haberine göre borsa tacirleri şu ana dek uzaktan çalışırken herhangi bir sorunla karşılaşmadılar. Wellington Shield tacirlerinden John Monaco, şu anki durumunu şöyle anlatıyor:

“Önümde Mac bilgisayarım, karşımda 27 inçlik monitörüm var; emir yönetim sistemim de hazır. Ticaret masasına gitmeden de işlem yapabiliyorum.”

BTIG adlı bir ticaret masasını yöneten Steve Starker’ın açıklamalarına göre şirkete bağlı çalışan birçok tacir evden çalışmaya başladı. Bu çalışanlar da şu ana dek sorunsuz bir şekilde işlem yapmayı başardılar:

“Çalışan kadromuzun %93’ü evden çalışıyor ve bunların %98’i aktif olarak işlem yapıyor.”

Yatırımcılarla İletişim

Bu ticaret masalarında çalışan tacirlerin müşterileriyle düzenli olarak iletişim kurmaları, onların portföylerini kontrol etmeleri gerekebiliyor. Peki şirketler bu süreç içerisinde yatırımcılarla nasıl iletişim kuruyorlar?

Özellikle son zamanlarda Zoom gibi platformların ismini sıkça duymaya başlıyoruz. Bu tacirler de Zoom veya benzeri platformları kullanıyorlar. Starker’ın açıklamalarına göre şu ana dek bu konuda da herhangi bir sorun yaşanmadı:

Anlık mesajlaşma uygulamalarımız var, WebEx’i veya Zoom’u kullanıyoruz.

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Bu salgın yüzünden birçok dükkan kepenk indirdi, birçok kişinin günlük hayatı olumsuz yönde etkilendi. Bu salgın şu an için yatırım dünyasını da doğrudan etkilemiş gibi görünüyor.

Koronavirüs salgını kontrol altına alındıktan sonra insanların çalışma alışkanlıklarında bir değişiklik olacak mı göreceğiz. Belki de ilerleyen zamanlarda yatırım kültürü köklü bir değişiklik gösterir.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap