Vodafone da Libra’dan Ayrıldı

Vodafone da Libra’dan Ayrıldı

Paylaş
Vodafone da Libra’dan Ayrıldı

Vodafone, geçtiğimiz gece Facebook’un dijital para projesi olan Libra’dan ayrıldığını açıkladı.

Facebook bu gelişmeyle birlikte PayPal, Mastercard, Visa, Mercado Pago, eBay, Stripe, Booking Holdings ve şimdi de Vodafone’u kaybetmiş oldu.

Vodafone Ayrıldı

Vodafone tarafından yapılan açıklamalara göre şirket artık Libra projesinin bir parçası olmayacak. Vodafone Libra’yı geliştirmek için harcayacağı parayı ve zamanı kendi projesi olan M-Pesa’yı geliştirmek için harcanmayı tercih ediyor.

PayPal, Mastercard, Visa gibi şirketler Libra projesini büyük ölçüde yasal sebeplerden ötürü terk etmişlerdi. Ancak görünüşe göre Vodafone’un projeden ayrılmasının yasal sebeplerle herhangi bir bağlantısı yok. Vodafone yalnızca Libra yerine kendi ürününü geliştirmek için projeden ayrılıyor.

Vodafone’un amacı bir dijital ödeme hizmeti olan bu M-Pesa adlı ürünü özellikle Afrika’daki belli başlı ülkelere yaymak. Bir Vodafone sözcüsü, M-Pesa gibi ürünler sayesinde dünya genelindeki “finansal katılımın” artabileceğini söylüyor.

Libra’nın Geleceği

Facebook, Libra adlı bu dijital para projesinin geliştirme sürecini normal şartlar altında bu yıl içerisinde bitirmeyi hedefliyordu. Hatta şirketin amacı bu dijital parayı 2020 bitmeden kullanıma sunmaktı.

Ne var ki Facebook gerek ABD’deki gerek Avrupa’daki pek çok politikacıdan tepki görüyor. Libra’nın mali istikrarı tehlikeye atabileceğini söyleyen politikacılar, bu projenin kendi ülkelerine sokulmaması gerektiğini belirtiyorlar.

Facebook görünüşe göre ortaklarıyla da belli başlı sorunlar yaşıyor. Önce Mastercard, Visa, eBay ve daha birçok farklı ortağını kaybeden şirket şimdi de Vodafone’u kaybetti.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap