VMWare Yeni Blockchain Projesi ile Daha Büyük Ölçeklenebilirlik İddia Ediyor

VMWare Yeni Blockchain Projesi ile Daha Büyük Ölçeklenebilirlik İddia Ediyor

Paylaş
VMWare Yeni Blockchain Projesi ile Daha Büyük Ölçeklenebilirlik İddia Ediyor

Bulut bilişim ve sanallaştırma firması VMWare Salı günü yaptığı açıklamada, hem ölçeklenebilir hem de enerji verimli olacak şekilde tasarlanmış açık kaynaklı bir Blockchain altyapısı geliştirdiğini söyledi.

VMWare’in blockchain projesi, Concord projesiyle, Blockchain ağlarında yaygın olarak bulunan Bizans Fault Tolerans konsensüs algoritmasını değiştirerek belirli ölçekleme problemlerini çözebilen blok zinciri uygulamaları için bir temel sağlamayı amaçlıyor.

Kıdemli araştırmacı Guy Golan Gueta, bir şirketin blog yazısında, projenin algoritmasının “ortak bir durum hızlı yol yürütme sağlamak için iyimserlikten yararlanan” ve yeni şifreleme algoritmalarını kullanan mevcut konsensüs protokollerinden farklı bir iletişim prosedürü kullandığını yazdı.

Mevcut protokollerden yapılan bu güncellemeler, daha yüksek bir ağ iş hacmine izin verdiğini söyledi.

Bir Dell yan kuruluşu olan VMWare, yaklaşık iki yıldır Project Concord üzerinde çalışıyor ve araştırmalarının bir kısmı birkaç ay boyunca yayınlanmış olsa da, bu haftaki yayın, şirketin ilk defa bir Blockchain altyapısı geliştirmek konusunda ne kadar işin içine girdiğini kamuoyuna gösteriyor.

“Proje Concord’un temelleri Bizans Fault Tolerans çoğaltılması, kriptografi ve dağıtık hesaplama üzerine yıllarca süren akademik ve endüstriyel araştırmalardan kaynaklanıyor,” diyor Gueta:

 

“Kripto para birimi devrimi ve özellikle de Bitcoin ve Ethereum, bu yeni ortaya çıkan güven merkezi yönetimine olan anlayışımızı muazzam ölçüde etkilemiştir. Proje Concord kütüphanesi, çoğaltılmış dağıtılmış veri depoları için bir çekirdek yapı bloğu olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve bu yüzden özellikle son derece ölçeklenebilir, izinli kurumsal Blockchain sistemlerinin temeli olarak hizmet etmek için uygundur.”

Ekibin kaynak kodu Github’a zaten gönderilmişti. Gueta, şirketin ileride bir dizi başka özellik eklemeyi planladığını belirtti.

Bunların arasında, Ethereum sanal makine tabanlı akıllı sözleşmeler için bir yürütme motoru da var. Diğer eklentiler arasında Windows, Apple’ın OSX’i ve Project Concord’un Github’u tarafından listelenen bazı Linux dağıtımları bulunmaktadır.

Github sayfası, ekibin lisans sözleşmesi imzalaması gerekmesine rağmen, ekibin Topluluğun katkılarını memnuniyetle karşıladığını ekliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap