Vitalik Buterin, Ethereum’un kâr için değil değişim için var olmasını istiyor

Vitalik Buterin, Ethereum’un kâr için değil değişim için var olmasını istiyor

Paylaş
BTC Piyasası: Vitalik Buterin, Ethereum’un kâr için değil değişim için var olmasını istiyor

Investing.com – Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, yeni dönem kripto paralara yapılan yatırımlar konusunda rahatsızlığını dile getirdi. Bu hafta Vitalik Buterin’in eleştiri oklarına en çok maruz kalan proje ise Bored Ape Yatch Club oldu. 

Vitalik Buterin, Ethereum vizyonundan bahsederken projenin bir değişim gücüne sahip olmasından bahsediyor. Buterin’e göre Ethereum, eşitsizlikleri ortadan kaldırmak ve geleneksel finans sistemine erişemeyen insanların finansmana erişimini kolaylaştırmak için var olması gerekiyor.

Buterin, Time Magazine’e verdiği demeçte, projenin son zamanlarda vizyonundan uzaklaştığını söylerken eleştirilerinin merkezinde ağda yüksek işlem ücretlerine neden olan NFT pazarı vardı. Cardano, Solana, Avalanche gibi rakip ağlar, pazardaki paylarını artırmaya devam ederken Ethereum, hâlâ akıllı sözleşmeler platformlarındaki baskınlığını devam ettiriyor. 

“Ethereum’un kâr elde etmekten daha önemli misyonları olmalı”

Buterin’in Ethereum için vizyonu, Blockchain ağının gerçek dünya sorunlarına çözüm olmasıyla ilgili. Buterin, Ethereum’un daha adil oylama sistemleri, şehir planlamaları ve evrensel temel gelire kadar birçok proje için çıkış noktası olmasını istiyor.

Bunun yanında Vitalik Buterin, Meta, Twitter gibi büyük teknoloji şirketlerinin kullanıcılar üzerindeki tekelini kırmak istediğini vurgularken Ethereum’un doğru kullanıldığında otoritelere hükümetlere karşı durabilecek bir ağırlığı olabileceğini inandığını dile getirdi. Ancak amacı dışında kullanıldığında tek önemli konunun kâr etmek olarak çıkmasından rahatsız olduğunu da vurguladı.

Ethereum, merkezsiz bir platformdur. Bu yüzden ağ üzerinde hangi projelerin geliştirileceği konusunda bir karar mekanizması oluşturmak güçtür. Bu nedenle Vitalik Buterin, Ethereum’un ağı üzerinde çok fazla kontrolü olamadığından yapabileceğinin en iyisi blog yazıları, röportajlar ve konferanslar aracılığıyla farkındalık oluşturmaya çalışmak oluyor.  

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap