Vitalik Buterin, Ethereum’daki birtakım zorluklardan bahsetti

Vitalik Buterin, Ethereum’daki birtakım zorluklardan bahsetti

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Vitalik Buterin, Ethereum’daki birtakım zorluklardan bahsetti

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, EthCC konferansında hesap soyutlama zorluklarından bahsetti.

En tanınan altcoin olan Ethereum’un Ethereum Topluluk Konferansı (EthCC) geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. EthCC’de konuşan Vitalik Buterin, Ethereum‘daki hesap soyutlama zorluklarını anlattı.

Vitalik Buterin, Ethereum Topluluk Konferansı’nda konuştu

Vitalik Buterin, Paris’te düzenlenen Ethereum Topluluk Konferansı (EthCC) etkinliğinde konuşarak hesap soyutlama zorluklarını tartıştı. “Paymasters” ismi verilen bir hesap soyutlama uzantısının, kullanıcıların “aktardıkları paralar ne olursa olsun” gas fiyatlarını ödemelerine müsaade verebileceğini açıkladı.

Hesap soyutlama, Ethereum’a milyarlarca kullanıcıyı dahil edebilecek bir katalizör olarak görülse de, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, yeni özelliğin uygulanmasıyla ilgili kimi zorlukları paylaştı. EthCC’deki konuşmasında, çağdaş hesap soyutlamanın getirdiği değerli yenilikleri ve topluluğun karşılaştığı mevcut manileri açıkladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Vitalik Buterin, Ethereum’daki birtakım zorluklardan bahsetti 1

Buterin ayrıyeten “imza toplama” ismi verilen bir öteki uzantıdan da bahsetti. Bu özelliğin geliştiricilere, imzaları derleyerek gaz ve data tasarrufu sağlamalarına imkan tanıdığını belirtti. Bilhassa toplamalar (aggregates) için büyük bir sorun olan imzaların boyutunun büyük bir kısmını oluşturduğunu tabir etti.

Hesap soyutlamasının potansiyel yararlarının yanı sıra Buterin, geliştiricilerin hala birtakım zorlukları aşması gerektiğinin de farkındaydı. Bu, harici olarak sahip olunan mevcut Ethereum hesaplarını (normal kullanıcı hesapları) akıllı mukavelelere yükseltmek ve protokolün katman-2 tahlillerinde benzeri formda çalışmasını sağlamak için bir Ethereum Güzelleştirme Teklifi’ne (EIP) muhtaçlık duyduğunu belirtti.

Buterin ayrıyeten, biyometri ve mevcut cüzdanlarla entegrasyon üzere mevcut teknolojilerle entegrasyonun ek zorluklar sunduğunu vurguladı.

Hesap soyutlama teşebbüsü karşılaştığı zorluklara karşın, Ethereum’un kurucusu ilerlemesinden heyecan duyduğunu tabir etti. “Hesap soyutlama çok ilerleme kaydetti ve gelecekte yapacağımız tüm ilerlemeler beni heyecanlandırıyor” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap