Vitalik Buterin: “Ethereum Saniyede 100 Bin İşlem Yapacak”

Vitalik Buterin: “Ethereum Saniyede 100 Bin İşlem Yapacak”

Paylaş
Vitalik Buterin: “Ethereum Saniyede 100 Bin İşlem Yapacak”

Vitalik Buterin, Ethereum’un şu anda saniyede yalnızca 15 işlem yapabildiğini belirtti. Bu sayıdan memnun olmayan Buterin, Ethereum’un bu rakamı 100 bine çıkarmasını umuyor. Ethereum’un CEO’su Buterin ile ABRA’nın CEO’su Bill Barhydt ile yapılan röportajda birçok konunun üzerinde duruldu. Gerçekleşen bu röportajda Buterin en çok ETH’nin işlem kapasitesi üzerinde durdu.

Buterin ile Bill arasında yapılan röportajda gündeme ilişkin pek çok soru cevap buldu. Vitalik Buterin, Ethereum‘un saniyede 15 işlem yapabildiğini söyledi. Gerçekte ise bu rakamın 100 bin olması gerektiğini de belirtti. Ethereum’un kurucusu bu rakama bir gün içerisinde ulaşılamayacağının farkında. Vitalik yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Ölçeklenebilirlik için şu sıralar yoğun mesai harcadığımız iki farklı strateji var. Bunlarda ilki, 1. katman ölçeklendirme bir diğeri ise 2. katman ölçeklendirme. 1. katman ölçeklendirmede daha çok büyük işlemleri işlemek için kullanılır.

Ethereum’da işlem hızını arttırmayı amaçlayan Vitalik, bunun için en büyük umudun ise ‘sharding’ olduğunu savundu. Buterin, “İşlem hızını düşürme konusunda biz sharding’e güveniyoruz. Şu anki hıza kıyasla yaklaşık bin kat daha hızlı hale getirebiliriz bu şekilde. Fakat daha sonraki süreçte çok daha fazlasına ihtiyaç duyulacağı için bu da yeterli gelmeyecek.” ifadelerini kullandı. Vitalik Buterin açıklamasının devamında güvenlik ve gizliliğe de önem verdiğini açıklayarak gerekli önlemleri aldıklarını ve güvenlik ile ilgili çok yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap