Vitalik Buterin, Ethereum hakimiyetinin artacağına inanıyor

Vitalik Buterin, Ethereum hakimiyetinin artacağına inanıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Vitalik Buterin, Ethereum hakimiyetinin artacağına inanıyor

Investing.com – Vitalik Buterin, Ethereum ağını online uygulamalar için temel bir katman olarak geliştirdi. Daha sonra projeye Gavin Wood, Charles Hoskinson, Anthony Di Iorio ve Joseph Lubin gibi isimler de dahil oldu. 2015 yılından beri ise Ethereum ağı, akıllı sözleşmeler sektöründeki en büyük paya sahip platform olmaya devam ediyor.

Ethereum geliştiricisi Vitalik Buterin, yakın zamanda verdiği bir demeçte Ethereum’un geleceğinden umutlu olduğundan bahsederken uygulamalar için daha verimli bir temel katman haline geldikten sonra bir dünya bilgisayarı haline gelebileceğine inandığını söyledi. 

Ethereum, Şubat ayıyla birlikte aktif kullanıcı sayısında önemli bir artış gördü. Bakiyeye sahip Ethereum cüzdan sayısının 18,36 milyon ile yeni bir zirve görmesi, Blockchain ağı için önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor. Ethereum ağıyla ilgili yüksek işlem ücretlerinden kaynaklı eleştiriler güncelliğini korusa da platform üzerinde faaliyet gösteren uygulamalar, değer görmeye devam ediyor.

Diğer yandan Vitalik Buterin, hisse ispatı konsensüsüne geçişin önemi üzerinde dururken bu ağ güncellemesinin Blockchain ağında sürdürülebilirliği sağlayacağına inandığından bahsetti.

Ethereum’da aktif adres sayısı artarken işlemler ve balina hesapları azalıyor

İstikrarlı bir şekilde artan adres sayısına rağmen Blockchain verileri Ethereum ağındaki işlemlerde ve balina hesap sayısında bir azalmaya işaret ediyor. Glassnode verileri, en az 1.000 ETH barındıran cüzdan sayısının  6.226’ya gerileyerek 4 yılın en düşük seviyesine indiğini gösterdi.

Günlük işlemlere bakıldığında ise 2021 yılının son zamanlarından bu yana işlemlerin 1,2 milyon adeti geçemediği görülüyor. Buna gerekçe olarak yüksek işlem ücretleri gösteriliyor. Bu da Ethereum ağı için katman 2 çözümü olan Polygon ağının popülaritesini artırıyor. Polygon, Ethereum işlemlerini daha hızlı ve daha düşük maliyetli olarak gerçekleştiren bir alt katman olarak hizmet veren bir platform.

Polygon, günlük işlemlerde Ethereum’u ikiye katlıyor

Polygon, Bitcoin ağı üzerinde çalışan Lightning Network’ün işleviyle karşılaştırılabilir. Öyle ki Polygon günlük işlem hacmi, ağın sunduğu avantajlardan dolayı Ethereum’un iki katına kadar çıkmış durumda. Polygon ağında her gün ortalama 3 milyon işlemin gerçekleştiği görülüyor. 

Günlük işlem adetindeki yükselişe rağmen Ethereum ağı, kilitlenen toplam değer ile DeFi endüstrisindeki liderliğini sürdürüyor. DeFiLlama’ya göre Ethereum ağında toplam kilitli değer (TVL) 124,24 milyar dolar olarak görülürken En yakın rakibi Terra ağında 15 milyar dolarlık fon bulunuyor.

Ethereum (ETH) fiyatı ne durumda?

Ethereum (ETH), dün yüzde 8’lik değer artışıyla 3.200 dolara yaklaşırken geçen haftaki kayıplarının önemli bir kısmını geri aldı. Piyasada 3.300 dolar bandı üzerinde bir haftalık kapanışın ETH/USD’yi 4.000 dolara doğru taşıma potansiyeli olduğuna dair görüşler mevcut. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap