Vitalik Buterin, Ethereum ağı için yeni bir fikir birliği kavramı tanıttı

Vitalik Buterin, Ethereum ağı için yeni bir fikir birliği kavramı tanıttı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Vitalik Buterin, Ethereum ağı için yeni bir fikir birliği kavramı tanıttı

Investing.com – Ethereum ağında tek bir blok yerine alt blokların kullanımına olanak tanıyan sharding, ağın hisse ispatı (Proof of Stake-Pos) yolunda en alışılmadık yenilikler arasında yer alıyor.

Ethereum kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, hafta sonu Twitter üzerinden mekanizmanın nasıl çalışabileceğini dair bir senaryo önerdi.

Proto-danksharding: Veri lojistiğini düzenlemenin yeni bir yolu

Vitalik Buterin, Proto-danksharding (EIP-4844) adı verilen fikrini, yani EVM tarafından belirsizlik taşıyarak gerçekleştirilemeyen işlemlere odaklanan bir veri doğrulama senaryosunu Twitter üzerinden paylaştı.

Proto-danksharding (EIP-4844), her parça için ayrı bir teklif vermek yerine yalnızca bir teklif sahibinin tüm işlemlerinin nereye ulaşacağını seçtiği bir parçalama tekniği olan danksharding’in yerini alacak şekilde ayarlanacak.

Önerilen çözüm, bazı danksharding unsurlarının uygulanmasını içerdiğinden geçici bir değişken olabilir. Aynı zamanda, çok daha büyük bir blok boyutuna ihtiyaç duyduğu için veri kullanımının artmasına neden olma gibi bir risk taşıyor.

Ethereum kurucusu, ağın veri ve bellek depolama için çok büyük gereksinimleri önlemek için belirsiz verileri, her 30 günde bir otomatik olarak silmeyi öneriyor.

Ethereum 2.0 mevduat sözleşmesi 30 milyar doları aştı

Son birleştirme öncesi, test ağı aktif durumda olduğundan mevduat sözleşmesi 30 milyar doları aşmış durumda.

Ethereum ağı, artık “Merge” dönemine, yani hisse ispatı konsensüsüne doğru tam teşekküllü geçişe daha yakın. Zira geçen hafta Ethereum (ETH) geliştiricileri bu süreçte önemli bir test ağı olan Kiln’i başarılı şekilde hayata geçirdi.

Kiln, “Merge” işleminden önceki son çok istemcili test ağı olacak. Test ağı, gerçek dünya özelliklerini taklit ederken Ethereum (ETH) fırsatlarını test etmek için tasarlandı.

Diğer yandan Ethereum mevduat sözleşmesi, bu ay stake edilmiş miktarda 10 milyon Ether’i aşarak önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Ethereum 2.0’da stake edilen değerin yaklaşık 30 milyar doları bulmasıyla en büyük 10 kripto para varlık arasında bulunan Cardano (ADA), Solana (SOL) ve Avalanche’ın (AVAX) piyasa değerinin üzerine çıkıldığını gösteriyor.

Ethereum fiyatında son durum

Ethereum (ETH) fiyatı, son bir haftadır günlük pozitif kapanışlarla hafta sonu 3.000 dolar sınırına kadar yükseldikten sonra haftanın son gününde bir düzeltme gördü ve haftayı 2.861 dolarda kapattı.

Günün ilk saatlerinde 2.800 dolar bandındaki konumunu koruyan ETH/USD’nin dünkü düzeltme sonrası haftanın ilk saatlerinde yatay hareket ettiği görülüyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap