Vietnam, Bitcoin Madencilik Ürünlerinin İthalatlarının Askıya Alınmasını Onayladı

Vietnam, Bitcoin Madencilik Ürünlerinin İthalatlarının Askıya Alınmasını Onayladı

Paylaş
Vietnam, Bitcoin Madencilik Ürünlerinin İthalatlarının Askıya Alınmasını Onayladı

Aylar süren görüşmelerden sonra Vietnam, ülkedeki gümrük birimine göre kripto para birimi madencilik ekipmanı ithalatını durdurmaya geçti.

Pazartesi günü VietNam News tarafından bildirilen Ho Chi Minh Şehri (HCM) Gümrük Dairesine göre, yerli işletmeler ve şahıslar temmuz ayının başından beri kripto madenciliği ekipmanlarını tamamen ithal etmeyi bıraktılar.

Vietnam’ın en büyük kentinden yetkililer, bireylerin ve firmaların, 2018’in ilk yarısında 3.664 uygulamaya özgü tümleşik devre (ASIC) cihazlarını ithal ettiklerini söyledi. 3.000 adet makine, madencilik operasyonlarına katılan dört şirket tarafından büyük ölçüde ithal edildi. Yetkili makam, ithalat vergisi kodlarını içermeyen kuruluşlar olduğunu söyledi. Cihazların çoğunluğunun endüstri devi Bitmain tarafından geliştirilen bir kripto-para madenciliği ekipmanı olan Antminer modelleri olduğu ortaya çıktı.

Vietnam Maliye Bakanlığı (MOF) ilk olarak, ulusal makamların ülke çapında kripto sektörüne yönelik incelemelerini artırdıktan sonra haziran ayında daha geniş çaplı yasaklama önerdi. Bu raporda, ülke çapında 32.000 yerli yatırımcıdan 660 milyon dolarlık ICO dolandırıcılığı tespit edildiği bildirildi. Vietnam hükümetinin başbakanı dolandırıcılığı araştırmak için, altı hükümet bakanlığını, merkez bankasını ve polisi görevlendirdi.

Sonuç olarak Maliye Bakanlığı, Devlet yönetim kurumlarının bu ürünlerin ithali ve kullanımıyla sıkı kontrol önlemleri alması gerektiğini ve bu yasağın nihai teklifine yol açtığını söyledi. Temmuz ayında ülkenin merkez bankası olan Vietnam Devlet Bankası (SBV), Maliye Bakanlığı’nın önerisiyle aynı fikirdeydi ve yasağı desteklemişti.

Vietnam Gümrük İdaresi’nden alınan rakamlara göre, 2017 yılında Vietnam’a, Vietnam’ın başkenti Ho Chi Minh Şehri ve Hanoi’ye taşınan yaklaşık 9,300 ASIC cihazı ithal edildi.

Merkez bankası, kripto paraları, çekleri, ödeme emirlerini ve banka kartlarını içeren gayri nakdi ödemeler istisnası arasında yer almayı reddettikten sonra, ülkedeki ödemeleri yasaklamıştır.

2018 yılı başında yürürlüğe giren yasa, ceza kovuşturması tehdidi ve kullanıcılar için 9.000 $ ‘lık para cezaları ile yasal ihale olarak bitcoin ve diğer kripto paraların verilmesini ve kullanılmasını yasaklamaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap