Veri analiz şirketinden çarpıcı yorum: Hash oranları yüzde 50 daha düşse de sorun yok

Veri analiz şirketinden çarpıcı yorum: Hash oranları yüzde 50 daha düşse de sorun yok

Paylaş
Uzman Coin: Veri analiz şirketinden çarpıcı yorum: Hash oranları yüzde 50 daha düşse de sorun yok

Çin’deki madencilerin kepenk indirmesi ve birçoğunun da yer değiştirmek için göç etmesi esnasında Bitcoin hash oranlarında da ciddi bir düşüş yaşandı. Genelde günde 144 tane çıkarılan Bitcoin bloğu, son 24 saatte neredeyse yarı yarıya düştü. Haberin yazıldığı dakikalardaki son blok 688.969’du. 24 saat önce ise 688.892’ydi. Yani son 24 saatte çıkarılan blok sayısı 77 oldu.

Veri sağlayıcısı Trustnodes ise konuyla ilgili bir yorum-haber paylaşırken, çok büyük krizlerde Bitcoin ağının nasıl tepki vereceği konusunda ‘fikir verdiği’ için Çin Komünist Partisi’ne (CCP) teşekkür etti!

Trustnodes’un haberinde şu ifadeler yer aldı:

“Düşüşler beklentiler dahilindeydi”

Haftalık oran iki hafta önce 140 exahash’ten 101’e düşmüştü. Bugün ise bu oran 88 exahash’te… Dolayısıyla yaşanan bu düşüşler beklentiler dahilindeydi. Yaklaşık 500 blok sonra ya da 5 gün içinde madencilik zorluk ayarlaması yeniden yapılacak ve beklentiler yüzde 22’lik bir düşüş öngörüyor. Ancak analistler, yüzde 22’lik orandan emin değiller ve yüzde 30, hatta yüzde 40’lık bir düşüş de olabileceğini belirtiyorlar.

Bilindiği üzere Bitcoin ağı, iki haftada bir (2016 blok) her düğümün ne kadar hesaplama gücüne sahip olduğunu gören bir algoritmaya sahip. Bu algoritma daha sonra, her gün çıkarılması gereken 144 (veya 10 dakikada bir blok) blok için gereken hesaplama gücünün miktarını artırır veya azaltır.

“Zaman mı, blok sayısı mı?”

Ayarlamanın iki haftalık olarak mı, yoksa çıkarılan bok sayısı olarak mı konuşulması gerektiği konusunda teoriler ve tartışmalar ortaya çıkmaya devam etse de güvenlik ve canlılık (ağın çalışmaya devam etmesi) açısından en iyi sonucun zaman olarak ortaya çıktığı belirtiliyor. Bazıları ise blok sayısı konuşmanın yeterli olduğu düşüncesinde…

“Madenciler zorluk ayarlaması bir an önce gelsin istiyor”

Madencilik yapanlar için ise, hash oranları düşmeden önce aynı miktarda coin’i kazanacakları için bunun bir önemi yok. Bu nedenle, hash oranları düşmeden önceki aynı yatırımları yapmaya devam ediyorlar. Hatta madenciler zorluk ayarlamasına bir an önce geçmek istiyorlar. Çünkü geçen ay 180 exahash olan zorluğun düşmesiyle beraber, elde ettikleri coin’lerin yaklaşık iki katını kazanacaklar. Bu yüzden, hem hash oranında hem de fiyattaki yarı yarıya
düşüşe rağmen, 10 dakika yerine yaklaşık 20 dakikada bir blok çıkarıldığını görüyoruz.

“Ağ normal şekilde çalışmaya devam ediyor”

Bitcoin’in 2009’da ortaya çıkışından bu yana ilk kez günde 77 blok çıkarıldığı belirtiliyor. Ancak 24 saatte 73 blok çıkarıldığı dönemler olduğunu belirtenler de var. Daha önce bu tür durumlarda ne olacağı konusuyla ilgili yapılan birçok tartışma vardı. Bunların içinde özellikle ödül yarılanmaları için önerilen ‘ölüm sarmalı’ da bulunuyordu.

Ancak şu ana kadar pratikte bu yaşanmadı ve hash oranındaki yarı yarıya azalmaya rağmen ağ, blok sürelerinde yaşanan küçük bir artışla beraber normal şekilde çalışmaya devam ediyor.

“CCP’nin zamanlaması mükemmel”

Çin Komünist Partisi’nin (CCP) bunu test etmeyi isteyip istemediği belli değil ancak madencilere karşı yaptıkları operasyon zamanlama açısından neredeyse mükemmeldi. Bunu uyguladıkları zaman, tam da zorluk ayarlamasının yapılmasından hemen sonrasına denk geliyordu. Dolayısıyla yeni ayarlama için ağ ve madenciler, iki haftalık zaman diliminin hepsini beklemek zorunda kaldılar. Tabii şu unutulmamalıdır ki, ayarlama, insanların saygı gibi günler ya da haftalara göre değil, çıkarılan blok sayısına göre yapılmaktadır.

“Nakamoto ne demişti?”

Satoshi Nakamoto’nun da, 2010 yılında dediği gibi, bot’lar sadece kendi dillerini anlarlar ve zorluk ayarlaması 2016 blok çıkarıldıktan sonra yapılır. Bu durum ister bir gün, ister bir yıl sürsün böyle kalır:

“İş Kanıtı’nın zorluk durumu, debug.log’da ‘target’ araması ile görülebilir. Bu, başarılı şekilde bir blok çıkarmak için, SHA-256 değerinden az olması gereken 256-bit’lik imzasız onaltılık bir sayıdır. Her 2016 blokta bir ayarlanır. Bu da genelde 2 haftadır. Bloklar çıkarılınca, debug.log’da ‘Gerekli olan diğer işi al, YENİ HEDEF’ yazar.”

Zorluk ayarlaması zamanında, bu 2016 blok hash oranının zorluğuna göre çıkarılmak zorunda olduğundan, daha fazla madencinin ayrılması durumunda, kalan hash’in bir blok çıkarması bir gün, bir hafta, bir ay ya da bir yıl sürebilir. Ancak bu akademik teorileştirme, 256-bit’lik imzasız onaltılık sayıya sahip olduğumuz gerçeğini yok sayıyor. Bu ancak bir karmaşa olduğunda ve/veya düğümlerin güncellenmesi konusunda bir fikirbirliği sağlandığında değiştirilebilir.

Böyle bir konsensüs olmadan, düğümünüz yok sayılır. Ya da grup düğümlerden oluşuyorsa, o grup tamamen yok sayılır. Örnek olarak Coinbase onu hiç tanımaz. Hatta yüzde 99’luk bir oran değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorsa, yüzde 1’lik oran, blokları zorluk ayarlamasına getirdiği takdirde, hala değiştirilmemiş zorluk şartlarında çalışmaya devam edebilir.

“Manuel müdahaleye gerek yok”

Dolayısıyla dünyanın, bir dijital paradan endişe ettiği bir dönemde olduğundan çok daha ağır şartların olduğu bir zaman için bile güven sağlayan sigorta mekanizmaları vardır. Ve bir küresel savaş gibi, durumlar çok daha kötüye gitmediği sürece, manuel bir müdahaleye gerek olmaz.

“Mükemmele yakın seviyede çalışıyor”

Şu anda genel bir barış dönemindeyiz ve Bitcoin mükemmele yakın seviyede iyi çalıştığı için manuel bir müdahaleye hiçbir şekilde gerek yok. Ancak Çin Komünist Partisi’ne de Bitcoin’in hash oranı yüzde 50 düşünce ne olacağı konusunda veriler elde etmemizi sağladığı için de teşekkür etmemiz gerek.

“Yüzde 90-95’lik bir hash düşüşünı bile kaldırır”

Mevcut yüzde 50’lik düşüşteki performansına baktığımızda, buradan da bir yüzde 50’lik düşüş gerçekleşirse, yani toplamda yüzde 75’lik bir düşüş olursa bile, ağın bunu da kaldırabileceğini, hatta oradan da yüzde 50’lik bir düşüş olması durumunda da bir sorun olmayacağını, bu orandan yüzde 50’lik bir düşüş daha olması durumunda, hash oranının inanılmayacak derecede düşmesiyle beraber manuel bir müdahalenin düşünülmeye başlayabileceği fikrindeyiz.

Eğer matematiğimiz doğruysa, bu durum bir önceki zorluk ayarlamasına göre yüzde 90-95’lik bir bir hash düşüşüne denk gelir. Blok başıan iki saat, 2016 blok için de 3 aylık bir süre ortaya çıkar. Bu süre içinde ağ tamamen güvenli şekilde çalışmaya devam eder.

“CCP’nin bu hamlesi katkı sağladı”

Onyıllar ve hatta yüzyıllar boyunca oluşabilecek birçok durumun söz konusu olduğunu düşündüğümüzde, Çin Komünist Partisi bize, bu olaylar olduğunda nasıl bir ortam ile karşılaşabileceğimiz konusunda fikir elde etme avantajını sağladı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap