Veri analisti: Bitcoin'de wash trading giderek kötüleşiyor

Veri analisti: Bitcoin'de wash trading giderek kötüleşiyor

Paylaş
Veri analisti: Bitcoin'de wash trading giderek kötüleşiyor

Kripto para fiyat takip ve veri platformu CoinGecko’nun kurucu ortağı Bobby Ong, kripto para piyasasında yapılan ve sahte alım satım işlemlerini ifade eden wash trading’in giderek kötüleştiğini söyledi.

Wash trading, piyasaları manipüle etmek ve hacmi şişirmek için başvurulan bir yöntem. Bu yöntemde açılan satış emri yine emri açan tarafından alınarak sahte işlem hacmi oluşturulur ve diğer yatırımcıların cezbedilerek çekilmesi amaçlanır.

Block TV’ye bir röportaj veren Ong, piyasa manipülasyonunun azalmadan devam ettiğini ve kripto para hacimlerinde temiz veriye sahip olmanın tek yolunun yasalarca düzenlenmiş borsalardan geçtiğini ifade etti.

Ong, “Durumun gerçekten daha da kötüye gittiğini söyleyebilirim. Spot piyasa işlem hacmi artık neredeyse güvenilir bir kaynak olarak kullanılmıyor. Sadece wash trading gerçekleştiren saçma sapan birçok borsa var. Eğer sahiden 24 saatlik gerçek işlem hacmine ulaşmak istiyorsanız bunun tek yolunun ABD ve Japonya gibi ülkelerdeki düzenlenmiş borsaların -Coinbase, Gemini vs. – hacimlerine bakmak olduğunu düşünüyorum. Düzenlenmemiş alanda kalan borsaların işlem hacimlerinin ne kadarının wash trading ile yapıldığını veya yapılmadığını bilmiyoruz. Hangisinin gerçek olup olmadığını söylemek zor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap