Venezuella’nın Yeni Petro Destekli Ulusal Kripto Para Birimi Ağustos ayında Dolaşıma Başlıyor

Venezuella’nın Yeni Petro Destekli Ulusal Kripto Para Birimi Ağustos ayında Dolaşıma Başlıyor

Paylaş
Venezuella’nın Yeni Petro Destekli Ulusal Kripto Para Birimi Ağustos ayında Dolaşıma Başlıyor

Venezuella cumhurbaşkanı Nicolás Maduro, 25 Temmuz ‘da yerel devlet haber ajansının yaptığı habere göre, ülkenin yeni kripto para destekli ulusal para biriminin 20 Ağustos ‘ta dolaşımına başlayacağını duyurdu.

Haberde, yeni para birimi Bolivar Soberano’nun (Sovereign Bolivar) mevcut ulusal para birimi Bolivar Fuerte’den (VEF) beş sıfır daha az olacağını ve petrol destekli Petro (PTR) dijital para birimine bağlanacağını bildirdi. Petro, geçtiğimiz şubat ayında Venezuella hükümetince başlatılmıştı.

Maduro, söz konusu tedbirin ülkedeki mali ve parasal sistemi “radikal bir şekilde” düzenlemeyi planladığını belirtti ve Petro’nun geri dönüşümünü, üretken, çeşitlendirilmiş ve sürdürülebilir bir ekonomik model geliştirmek için büyük bir umut olduğunu belirtti.

Başkan ayrıca, tedbirin enflasyona, nakit sıkıntısına ve Venezuellalılar için rutin hale gelen ATM’lerin uzun hatlarını hafifletmesine yardımcı olabileceğini de belirtti.

Maduro, devlet destekli dijital paranın teknolojik ve finansal olarak konsolide hale geleceğini ve tüm ulusal ve uluslararası ekonomik faaliyetleri kapsayacağını açıklayarak Petro’ya olan güvenin sürdüğünü ifade etti.

Bu arada, yeniden yapılanma, finans uzmanları tarafından eleştirildi. Ekonomist Maxim Ross, tedbirin hiçbir şeyi çözmediğini iddia etti.

Muhalefet yasa koyucu ve iktisatçı Angel Alvarado da CNBC’ye “paranın sıfırını almanın bir şeyi düzeltmediğini” söyledi ve aslında ekonomideki enflasyonla mücadele etmeyeceğini belirtti.

2016 yılının sonlarında, Venezuelalı Bolivar’ın yüksek enflasyonun ortasında değer kaybına uğradığını ve bunun Venezuela’lıların Bitcoin (BTC) satın almaya başladığı görüldü.

Son zamanlarda Venezuella hükümeti Petro tarafından finanse edilen bir dizi sosyal proje başlattı. Habitat ve Konut Bakanlığı, Temmuz ayında daha önce, Petro tarafından finanse edilen evsizler için bir konut inşaatı programı başlatmayı planladığını açıkladı. Mayıs ayında, cumhurbaşkanı Maduro, gençlik ve öğrenci girişimlerini desteklemek için Petro tarafından finanse edilen bir kripto bankasının çalışmalara başladığını duyurdu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap