Venezuela Petrolünü Dijital Parayla Satacak

Venezuela Petrolünü Dijital Parayla Satacak

Paylaş
Venezuela Petrolünü Dijital Parayla Satacak

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ülkenin kendi dijital parası olan Petro’yla ilgili önemli bir duyuru yaptı.

Maduro tarafından yapılan açıklamalara göre Venezuela bundan böyle kendi petrolünü Petro ile satmaya başlayacak.

Dijital Para Kullanımı

Venezuela Hükümeti, ABD’nin ve diğer ülkelerin uyguladığı yaptırımlarla mücadele edebilmek için 2017’de kendi dijital parasını geliştirmeye başladı. Hükümet günümüzde bu dijital paranın kullanımını yaygınlaştırmak, Petro’yu tanınan bir para birimi haline getirmek istiyor.

Hükümet bu amaç doğrultusunda ülkedeki emeklilerin ve devlet memurlarının maaşlarını Petro ile ödemeye başlamıştı. Venezuela Devlet Başkanı Maduro kısa süre önce verdiği bir röportajda bu proje hakkında şunları söyledi:

Projemiz gayet iyi ilerliyor. Fiziki bir para birimi kullanmıyoruz. Kimisi Petro uygulamasını kullanıp Petro biriktiriyor, kimisi Petro’yu alışveriş yapmak için kullanıyor.

Nicolas Maduro, ülkedeki vatandaşların Petro’yu sorunsuz bir şekilde kullanabildiklerini söylüyor. Maduro tarafından yapılan açıklamalara göre hükümet ilerleyen zamanlarda Petro kullanımını iyice yaymak istiyor.

Venezuela’nın bu hedef doğrultusunda hazırladığı yeni bir proje de var. Maduro tarafından verilen bilgilere göre Venezuela bundan böyle petrol ticaretini de Petro’yla yürütecek:

Venezuela’nın petrolünü Petro’yla satacağız. Şu anda zaten Venezuela’nın kendi demirini ve çeliğini Petro’yla satıyoruz. Petro ile petrol, demir, çelik, alüminyum satmak için gereken sözleşmeyi çoktan imzaladık. Ayrıca ülkenin altın rezervinin bir kısmını da Petro ile satacağız.”

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap