Venezuela Devlet Başkanı Kripto Para Kullanıp Uyuşturucu Kaçırdı

Venezuela Devlet Başkanı Kripto Para Kullanıp Uyuşturucu Kaçırdı

Paylaş
Venezuela Devlet Başkanı Kripto Para Kullanıp Uyuşturucu Kaçırdı

ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı yapmakla suçladı. Maduro hakkında bir iddianame hazırlayan Bakanlık Venezuela Hükümetindeki birkaç farklı ismin daha bu suçta rol oynadığını belirtiyor.

Bakanlık Nicolas Maduro’nun yakalanmasına ve tutuklanmasına yardım eden kişilere 15 milyon dolara kadar varan  bir para ödülü vereceğini açıkladı. Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) Birinci Başkan Yardımcısı ve Kurucu Meclis (ANC) Başkanı Diosdado Cabello, Venezuela Askeri İstihbarat Şefi Hugo Carvaja, Sanayi ve Tabii Üretim Bakanı Tarık el-Aissami ve eski Tümgeneral Cliver Alcala Cordones gibi isimler hakkında bilgi veren kişilere ise 10 milyon dolara kadar varan para ödülü verilecek.

ABD’ye Karşı Savaş

ABD Dışişleri Bakanlığı Maduro’yu ve Venezuela’daki 14 farklı yetkiliyi uyuşturucu ticareti yapmakla ve yozlaşmayla suçluyor. Bakanlık tarafından hazırlanan beyannamede bu isimlerin Guerzas Armadas Revolucionarias de Colombia (FARC) ile bağlantılı oldukları ve ABD’ye kaçak şekilde kokain gönderdikleri iddia ediliyor.

ABD Başsavcısı Geoffrey S. Berman’ın açıklamalarına göre Maduro ve ortakları, bu uyuşturucuları ABD’ye karşı adeta bir silah olarak kullandılar ve ülkeye çeşitli yollarla uyuşturucu soktular.

Kripto Para Kullanmışlar

İç Güvenlik Soruşturmaları (HSI) yöneticisi Alysa D. Erichs tarafından yapılan açıklamalara göre Venezuela hükümetindeki bu isimler, bu uyuşturucu ticaretini sürdürebilmek için birbirinden farklı yöntemler kullandılar. Bu yöntemlerden biri de kripto para kullanımıydı.

Erichs’in açıklamalarına göre Maduro ve ortaklarının bu işlemleri yapabilmek için çeşitli “finansal sistemleri ve kripto paraları” kullandıklarından şüpheleniliyor. Bakanlık tarafından hazırlanan iddianamede Maduro ve ortaklarının kripto para(lar)ı tam olarak ne şekilde, ne gibi şartlar altında kullandıklarından bahsedilmiyor. Ayrıca burada söz konusu olan kripto paranın petro (Venezuela’nın milli dijital parası) olup olmadığı da belli değil.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap