Venezeula’da emekli ikramiyeleri Petro’yla

Venezeula’da emekli ikramiyeleri Petro’yla

Paylaş
Venezeula’da emekli ikramiyeleri Petro’yla

Decrypt’in yerel bir haber kuruluşu Venepress’ten aktardığına göre, duyuru hafta sonu Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro tarafından yapıldı.

Her ne kadar emekli ikramiyelerini bir kripto parayla vermek garip bir karar gibi görünse de böyle bir karar Venezuela için ilk değil.

Geçen sene hükumet, kimsenin onayını almadan emekli maaşlarının aylık primlerini Petro’ya çevirmişti. Caracas Chronicles adlı siyasi blogda, paranın çekilmeden ve Petro’ya dönüştürülmeden önce, emeklilerin internet para cüzdanlarına gönderildiği yazılmıştı.

Venezuela hükümetinin bu yıl aynı uygulamayı takip edip etmeyeceği bilinmiyor ancak Petro’yu ulusal mali kaynakları kontrol etmenin ve ABD yaptırımlarını engellemenin bir yolu olarak kullanmaya devam edeceği kesin.

Ekim ayında Başkan Maduro, ülke genelinde ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için Petro destekli birkaç hükumet fonu yaratacağını açıkladı.

Maduro bir podcastte şunları söylemişti:

“Kasım itibari ile bütün eyaletlere ve himayemizdeki bölgelere iki ayda bir 1 milyon petro veriyoruz. Somut anlamda bu, 1,354,000 euro ile 3,249,600 euro arasında bir meblağ harcadığımızı gösteriyor.”

Şubat 2018’de çıkarılan Petro’nun büyük ölçüde Venezuela petrol ve madencilik rezervleri tarafından finanse edildiği düşünülüyor. Kripto para, ülkenin ABD dolarına bağımlılığını azaltmak ve yaptırımları engellemek için uygulamaya konulmuştu.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap