Varlık yönetimi devi BlackRock, Bitcoin kontratlarında işleme başladı

Varlık yönetimi devi BlackRock, Bitcoin kontratlarında işleme başladı

Paylaş
Uzman Coin: Varlık yönetimi devi BlackRock, Bitcoin kontratlarında işleme başladı

Yönetimi altındaki 8 trilyon dolarlık varlıkla dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi konumunda olan BlackRock, SEC kayıtlarında bugün yayınlanan belgeye göre, Ocak ayında türev borsası CME’de yer alan Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinde 360 bin dolarlık bir pozisyona sahipti.

BlackRock’ın elinde şu anda bir vadeli işlem sözleşmesi tutup tutmadığı ise bilinmiyor.

BlackRock’ın yatırım sorumlusu Rick Rieder, geçen ay CNBC’ye yaptığı açıklamada, şirketin Bitcoin ile ‘uğraşmaya başladığını’ söylemişti.

Şirket tarafından Ocak ayında SEC’ye sunulan belgelerde bazı fonlar aracılığıyla Bitcoin’e dayalı vadeli sözleşme satın alınabileceği bildirilmişti. BlackRock, Aralık ayında da kripto paraların değerlemesinde uzmanlığı olan bir yönetici ilanı yayınlamıştı.

Şikago Ticaret Borsası (CME), 2017 yılının Aralık ayından bu yana Bitcoin kontratları sunuyor. CME, mevcut durumda nakit uzlaşılı Bitcoin vadeli kontratları listeleyen CFTC’ye kayıtlı tek borsa.

CME ayrıca Mayıs ayında küçük boyutlu Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini de devreye alacak. Bu sözleşmeler, 1 BTC’nin onda birine karşılık gelecek. CME’nin bu kararında Bitcoin fiyatındaki büyük artışın etkisi olduğu düşünülüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap