Upbit Hackinde Türkiye İzleri! Paribu Resmi Açıklama Yayınladı

Upbit Hackinde Türkiye İzleri! Paribu Resmi Açıklama Yayınladı

Paylaş
Upbit Hackinde Türkiye İzleri! Paribu Resmi Açıklama Yayınladı

Kriptokoin.com – Bugün Güney Koreli popüler Bitcoin borsası Upbit’in hacklendiği haberi piyasayı sarstı. Hack haberi yayıldıktan sonra BTC 200 dolardan fazla değer kaybetti. Borsanın resmi açıklamasına göre, saldırının bilançosu Ethereum ile sınırlı. Ancak bazı iddialara göre ETH dışında birçok altcoin saldırıdan etkilendi. Şimdi ise ortaya atılan yeni bir iddia da hacker’ların Paribu ve Binance kullanıcısı olabileceği öne sürülüyor. Bu iddia üzerine popüler Türk borsası Paribu, resmi bir açıklama yayınladı.

Upbit hacki Türkiye’den mi yapıldı? Paribu’dan resmi açıklama geldi

Ünlü Bitcoin ve kripto para birimi borsası Upbit bugün hackerların saldırısına uğradı. Borsanın resmi açıklamasına göre 342.000 Ethereum (ETH) borsanın sıcak cüzdanlarından, bilinmeyen cüzdanlara aktarıldı. Ancak büyük kripto para işlemlerini takip eden Whale Alert’e göre, borsadan ETH dışında birçok başka kripto parada bilinmeyen cüzdanlara taşındı. Bu kripto paralar arasında TRON, EOS ve BTT’de yer alıyor. Hack saldırısı yeni gerçekleştiği için henüz olayın detaylarına yönelik net bilgiler mevcut değil. Bu nedenle konuya yönelik birçok iddia piyasada çalkalanıyor.

Bir araştırmacı olan Lorne Lantz, Upbit  borsasındaki fonları çalan kişinin Türk borsası Paribu ve Binance’de hesapları olduğunu öne sürdü. Bu iddia hacker’ların Türkiye içerisinden olabileceğini de akıllara getiriyor. Paribu, hack saldırısında fonların taşındığı borsa olarak belirtilmesinden sonra resmi bir açıklama yayınladı. Borsa açıklamada yasa dışı bir transfer işlemi olduğunda gereken işlemlerin yapılacağını belirtiyor:

Upbit’te yaşanan güvenlik sorunuyla ilgili süreci sektörel paydaş olarak yakından takip ediyoruz. Paribu, güvenlik politikaları dahilinde yasa dışı transferleri önleme prosedürlerini hassasiyetle ve kesintisiz olarak uygulamaktadır.

Binance ve Huobi’den Upbit’e destek mesajı

Hack saldırısı sonrası Binance ve Huobi gibi popüler birçok kripto para borsası Upbit’e destek olacaklarını ve hackle ilişkili olan fonları donduracaklarını belirtti. Hack saldırısı ile ilgili daha fazla bilgi için “Son Dakika: Ünlü Bitcoin Borsası Hacklendi! Onmilyonlarca Dolarlık Ethereum Kayıp” ve “Korkutan İddia: Upbit Hackinden ETH Dışında Bu Altcoin’lerde Etkilenmiş Olabilir!” isimli makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap