Ünlü Türk Bankasından Metaverse Atağı: Fon Kuruluyor!

Ünlü Türk Bankasından Metaverse Atağı: Fon Kuruluyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Ünlü Türk Bankasından Metaverse Atağı: Fon Kuruluyor!

Bankalar geleneksel finans araçlarını ve ürünlerini müşterileriyle buluşturan oldukça eski ekonomik kurumlardır. Kripto paralar ise geleneksel finans sistemine alternatif olarak ortaya çıkmış oldukça yeni ve devrimci finansal enstrümanlar. “Metaverse” ise son dönemde popülaritesi artan ve oldukça öne çıkan bir kripto sektörü ve sanal ortamlardan oluşan bir ağ. Bu yazımızda metaverse alanına kayıtsız kalamayan popüler bir Türk bankasının hamlelerinden bahsedeceğiz.

BTC Piyasası: Ünlü Türk Bankasından Metaverse Atağı: Fon Kuruluyor! 1

Geleneksel kurum olarak bankalar ve metaverse

Son zamanlarda Kriptokoin.com’daki haberlerden de takip edilebileceği gibi, gerek ülkemizde gerekse dünyada geleneksel finansal kurumlar olan bankalar artık daha fazla kendilerine rakip olarak ortaya çıkan kripto alanına bigane kalamıyorlar. P2E oyunlarından, sanal arsa alım satımına kadar birçok dijital etkinliğin birleştiği kurgusal bir sanal evren olan metaverse alanına ülkemizin büyük bankalarından Garanti Bankasının da duyarsız kalamadığı öğrenildi. Garanti bankası, Türkiye de toplam aktiflerine göre en büyük beşinci sırada yer alan bir özel banka. Artık Garanti Bankası müşterileri kripto paralara ve onların bir sektörü olan metaverselere banka üzerinden direkt olarak yatırım yapma imkanına kavuşuyor.

BTC Piyasası: Ünlü Türk Bankasından Metaverse Atağı: Fon Kuruluyor! 2

Bilindiği üzere, yakın zamanda, ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, işletmeler için metaverse ile ilgili büyüme fırsatlarının değerlendirildiği “Metaversedeki fırsatlar” başlıklı bir çalışma yapmıştı. Bu çalışma ile JPMorgan’ın blockchain tabanlı metaverse platformu Decentraland’de açtığı ofisin tanıtımı da yapılmıştı. JPMorgan bu hamlesi ile küresel ölçekte metaverse dünyasına giren ilk banka olmuştu.

Garanti de ülkemizde bir ilke imza atıyor

Garnati bankası devrim niteliğindeki bu çığır açıcı hamlesini müşterilerine bir SMS yoluyla duyurmayı seçti. Bankanın müşterilerine yolladığı SMS’nin içeriği şöyle:

Sanal evrene yatırımın kolay yolu 21 Mart’ta Garanti BBVA’da! Yeni dünyanın yatırım fırsatı “Garanti Portföy Metaverse ve Yeni Teknolojiler Değişken Fon” 21 Mart’ta yatırımcıları ile buluşuyor. 300’den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance‘ye üye olabilirsiniz.

BTC Piyasası: Ünlü Türk Bankasından Metaverse Atağı: Fon Kuruluyor! 3

Hisselerinin ezici çoğunluğu yabancıların elinde olan Garanti Bankası’nın açıklamasından da anlaşılacağı üzere 21 Mart’tan itibaren banka müşterileri TL kullanarak kripto piyasalardaki bir çok ürüne ulaşma imkanına sahip olacaklar. Bankanın bu yeni hizmeti için bir “MET” kodu ile fon kuracağı ve bu hizmeti alacak müşterilerinden yıllık %2 yönetim ücreti alacağı gelen haberler arasında. Ayrıca banka, bu işlemlerden ötürü gerçek kişiler için %10 ve tüzel kişiler için %0 oranında vergilendirme yapacak.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap