Ünlü Girişimci: Çin İsterse Bitcoin’i Yasaklayabilir

Ünlü Girişimci: Çin İsterse Bitcoin’i Yasaklayabilir

Paylaş
Ünlü Girişimci: Çin İsterse Bitcoin’i Yasaklayabilir

Dünyanın en ünlü girişimcilerinden biri olan Jason Calacanis, Çin Hükümetinin izlediği baskıcı politikalardan bahsedip bunların Bitcoin’i de etkileyebileceğini söyledi.

Calacanis sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda Çin’in istediği an Bitcoin’i yasaklayabileceğini vurguladı.

Çin Etkisi

Çin Hükümeti ülkedeki İnternet kullanıcılarını yakından takip ediyor, ‘suç’ işlediği varsayılan vatandaşları şiddetli bir şekilde cezalandırıyor. Bunun bir örneğini kısa süre önce sırf VPN kullandığı için hapse atılan bir Çin vatandaşında görmüştük.

Ünlü melek yatırımcı Calacanis, bu olaya atıfta bulunarak sosyal medya hesabından bir gönderi paylaştı ve Çin’in isterse Bitcoin’i de yasaklayabileceğini söyledi.

Calacanis’e göre Çin istediği an Bitcoin’i “kontrol altına alabilir, takip edebilir ve yasaklayabilir.”

Ne Kadar Etkili?

Calacanis’in de belirttiği üzere aslında Çin ilgili tasarıların hazırlanması halinde Bitcoin’i ve diğer kripto paraları yasaklayabilir. Hatta böyle bir yasağın illa Çin’de yürürlüğe girmesine gerek yok. ABD, Almanya veya Türkiye gibi ülkeler de kripto para kullanımının yasa dışı olduğunu açıklayabilirler.

Kripto para takipçilerine göre böyle bir yasaklama kararı, Bitcoin’in ve diğer kripto paraların fiyatını ciddi anlamda etkiler. Buna şüphe yok. Ancak bu takipçilere göre bir ülkenin kripto para kullanımını yasaklayabiliyor olması, o kripto paranın ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor.

Bu durumu günümüzdeki yasa dışı uyuşturucu kullanımına benzeten bazı takipçiler, Bitcoin’in Çin’den bir yasaklama kararı gelse dahi ayakta kalacağını ve insanların gizliden gizliye Bitcoin kullanmaya devam edeceklerini söylüyorlar.

Çin belki Bitcoin ağını tamamen ortadan kaldıramaz ancak Çin’in böyle bir yasaklama kararı alması halinde Bitcoin’in oldukça ağır bir darbe alacağını söylemeye gerek bile yok. Günümüzde Bitcoin’in hash oranının yarısından fazlasının Çin’den geldiğini, çoğu Bitcoin madencisinin Çin’de olduğunu düşünürsek Çin’in Bitcoin karşıtı bir politika izlemesi, kripto para piyasasını ciddi anlamda zedeleyecektir.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap