Ünlü Ethereum Geliştiricisi Sonunda Serbest!

Ünlü Ethereum Geliştiricisi Sonunda Serbest!

Paylaş
Ünlü Ethereum Geliştiricisi Sonunda Serbest!

Ünlü Ethereum (ETH) geliştiricisi ve araştırmacı Virgil Griffith, Kuzey Kore içerisinde blockchain semineri ve eğitimi vermesi gerekçesiyle ABD’li yetkililerce tutuklanmıştı. Griffith iddiaları reddetse de mahkeme sonuçlanana kadar demir parmaklıkların arkasında kaldı.

Bundan haftalar önce Griffith’in ailesi ve savcılık makamı ile 1 milyon dolarlık teminat karşılığında kefaletle salıverilme anlaşması yapılsa da, bu şartlar yerine getirilmediği için Griffith özgürlüğüne kavuşamamıştı. The Block kaynağının aktardığı bir son dakika gelişmesine göre ise, Griffith artık resmen serbest. Özellikle ailenin teminatı karşılama konusunda gecikmesi, Griffith’in 10 gün daha hapiste kalmasına neden oldu.

Bu gelişmenin Griffith’in resmen Kuzey Kore’ye yardım etme ve yaptırımları aşma konularından suçlandığı ve itham edildiği duruşmadan sonra yaşanması ise avukatın tepki göstermesine sebep oldu. Griffith’in avukatı Brian Klein konu hakkında yaptığı açıklamada, normalde 30 Aralık tarihinde salıverilmesi gereken müvekkilinin, yasaya aykırı şekilde tutulduğunu da savundu. ABD’li yetkililer ise kendisine bunun yasak olduğunun belirtilmesine rağmen Griffith’in Kuzey Kore’ye eğitim vermeye gittiğini vurgulamakta.

Ethereum Geliştiricisi 20 Yıla Kadar Ceza Alabilir

Ethereum geliştiricisi şu an kefaletle salıverilmesine rağmen, itham edildiği Kuzey Kore gelişmelerinden suçlu bulunması durumunda hapishanede 20 yıla kadar kalmak zorunda kalabilir. Ethereum Foundation tam olarak Griffith’in arkasında durmasa da, Vitalik Buterin daha önce yaptığı açıklamalarda kendisinin eğitim verme hakkını desteklediğini belirtmişti.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap