Ünlü Ekonomist: Mevcut Finansal Sorunun Yanıtı Bu Kripto Para!

Ünlü Ekonomist: Mevcut Finansal Sorunun Yanıtı Bu Kripto Para!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Ekonomist: Mevcut Finansal Sorunun Yanıtı Bu Kripto Para!

Ekonomist Saifedean Ammous, mevcut finansal sistemin karşılaştığı zorlukları için önder kripto para ünitesini işaret ediyor. Eski bir altın böceği olan Ammous, Bitcoin’in klasik paradan üstün olduğunu söz ediyor.

Lider kripto para, klâsik paralara kıyasla daha üstün!

En çok satan ekonomist ve The Bitcoin Standard kitabının muharriri Saifedean Ammous, Bitcoin’in (BTC) mevcut finansal sistemin karşılaştığı zorlukları çözebileceğine olan inancını lisana getiriyor. Ammous’a nazaran Bitcoin, klasik para ünitelerine kıyasla daha üstün bir para çeşidi. Ekonomist, London Real’e verdiği röportajda, kripto para ünitesinin benimsenmesinin aciliyetini vurguluyor. Enteresan bir halde müellif, mümkün bir tahlil olarak Bitcoin’e yönelmeden evvel, kıymetli metalin enflasyona karşı muhafaza sağlama kabiliyetine güvenerek tahlilin altın olduğuna inandığını belirtiyor. Bu bağlamda Ammous, şu açıklamayı yapıyor:

Ben bir altın böceğiydim! Altının tahlil olduğunu düşünüyordum ve etrafta dolaşıp insanlara FED’in berbat bir şey yaptığını ve enflasyonun makus olduğunu anlatmaya çalışıyordum… Bitcoin’den evvel tüm bunlar kulak gerisi ediliyordu…Bunu birilerine anlatmaya çalıştım ve onları altın standardını geri getirecek birine oy vermeye ikna ettim ve bu büsbütün çıkmaz bir sokaktı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Ekonomist: Mevcut Finansal Sorunun Yanıtı Bu Kripto Para! 1

Ammous ayrıyeten, mevcut finansal sistemi de eleştiriyor. Bu sistemi hükümetin sömürüsünü kolaylaştırmak ve yaygın enflasyonu mümkün kılmak üzere tasarlanmış bozuk bir teknoloji olarak tanımlıyor.

Neden Bitcoin?

Saifedean Ammous, klasik para basma yaklaşımının çözmeye çalıştığı sıkıntıları daha da kötüleştirdiğini söylüyor. Ayrıyeten, devalüasyon ve ekonomik karışıklık döngüsüne yol açtığını belirtiyor. Münasebetiyle Bitcoin’i tercih etmek gerektiğini ileri sürüyor. Buradan hareketle Ammous şu yorumu paylaşıyor:

Bitcoin ortaya çıkana kadar, bu çok yalnız ve umutsuz bir gayret. Sonra Bitcoin ortaya çıkıyor ve artık insanları ikna etmenize gerek kalmıyor… Bitcoin’in tek işe fayda alternatifi, paranızın onu basabilen bir hükümet tarafından yok edilecek olması ve artık insanları buna ikna etmemize gerek yok.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Ekonomist: Mevcut Finansal Sorunun Yanıtı Bu Kripto Para! 2

Ammous, Bitcoin’in besbelli avantajlarının altını çiziyor. Ekonomist, merkezi olmayan yapısına ve sabit arzına vurgu yapıyor. Bitcoin’in hiperenflasyona ve hükümet müdahalesine karşı müdafaa sağladığını belirtiyor. Zira, Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, madencilerin yalnızca 21 milyon Bitcoin çıkarması mümkün.

ABD dolarının geleceği ve Bitcoin’in avantajları

Bu doğrultuda Saifedean Ammous, ABD dolarının sürdürülebilirliğinin neredeyse sona erdiğini öngörüyor. Lakin kripto para ünitesinin ne vakit hayatta kalacağına dair bir vakit çizelgesi vermiyor. Ammous, bu mevzudaki görüşlerini şu formda izah ediyor:

Benim için dolar bitti. Artık bir kıymeti yok. Dolara ne olursa olsun. Hiperenflasyon olduğunda Lübnan’da yaşıyordum ve Bitcoin yüzünden Lübnan para üniteleri saadet zinciri patladığında benim için kıymetli değildi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Ekonomist: Mevcut Finansal Sorunun Yanıtı Bu Kripto Para! 3

Ekonomist ayrıyeten, hiç kimsenin keyfi olarak daha fazla Bitcoin yaratamayacağını yahut mevcut Bitcoin’lere el koyamayacağınını altını çiziyor. Ayrıyeten, bireylerin Bitcoin varlıkları üzerindeki güvenlik ve denetimlerine vurgu yapıyor. Ammous’a nazaran, Bitcoin’i benimsemek bireyleri daha müreffeh ömürler sürmeleri için güçlendirir. İnsanları üretken faaliyetlerde bulunmaya, kazandıklarından daha az harcamaya ve geri kalanını Bitcoin’de biriktirmeye teşvik ediyor. Bu halde bireylerin, enflasyonun neden olduğu uzun vadeli erozyona karşı servetlerini garanti altına alabileceklerini ve finansal bağımsızlıklarını sağlayabileceklerini savunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap