Ünlü Borsa, Bitcoin ve Ethereum’un Sıradaki Adımını Açıkladı!

Ünlü Borsa, Bitcoin ve Ethereum’un Sıradaki Adımını Açıkladı!

Paylaş
BTC Piyasası: Ünlü Borsa, Bitcoin ve Ethereum’un Sıradaki Adımını Açıkladı!

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) şu anda indirimli işlem görüyor, ancak kripto borsası Kraken, piyasa değerine göre en büyük iki dijital varlık için boğa koşusunun bitmeyebileceğini söylüyor. Ünlü borsanın metrik analizini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Kraken, henüz Bitcoin (BTC)’yi silmeyin diyor

Kraken, Ocak 2022’deki on-chain kripto raporunda, Bitcoin’in harcanan çıktı kâr oranı (SOPR) ve Ethereum’un piyasa değerinden gerçekleşen değere MVRV-Z skorunun, ETH ve BTC’nin gerçeğe uygun değerlerinin altında işlem gördüğünü gösterdiğini, ancak bir toparlanmanın mümkün olduğunu söylüyor:

BTC’nin SOPR’si, piyasa katılımcılarının çoğunluğunun kayıpla BTC trade ettiğini gösteriyor. Ancak, Bitcoin’in ATH seviyelerine geri dönmesinden önce, Mayıs 2021’den Temmuz 2021’e kadar olan son boğa koşusu düzeltmesi sırasında durum bundan çok daha kötüydü. Ayrıca, ETH’nin MVRV-Z puanı, altcoin’in şu anda fiyatlarda bir sıçrama yapmadan önce uzun süre kalmakta zorlandığı “aşırı satım” bölgesinde olduğunu gösteriyor.

BTC Piyasası: Ünlü Borsa, Bitcoin ve Ethereum’un Sıradaki Adımını Açıkladı! 1

SOPR on-chain metriği, Bitcoin sahiplerinin kâr veya zararla satış yapıp yapmadığını belirliyor. SOPR 1’den büyükse, varlığın sahipleri kârla, aksi halde zararına satıyorlar anlamına geliyor. BTC’nin SOPR’si 1’in altında bir veri ile düşüş eğilimi gösteriyor, ancak Kraken, geçen yıl Bitcoin’in Mayıs’ta 65.000 dolardan Temmuz’da 30.000 dolara düştüğünde metriğin daha kötü olduğunu belirtiyor:

Metrik 1 okumasını kırar ve bu seviyenin üzerinde kalırsa, son boğa piyasası düzeltmesinin sona erdiğini gösterebilir. Bununla birlikte, fiyat düşmeye devam ederken Bitcoin 1’in altında kalırsa, BTC’nin bir ayı döngüsüne girdiğini doğrulayabilir. SOPR şu anda düşüş sinyali verirken, on-chain veriler son benzer piyasa düzeltmesi sırasında çok daha kötü bir tablo çizdi ve ardından BTC güçlü bir geri dönüş yapmayı başardı. Başka bir deyişle, henüz BTC’yi silmeyin.

“Veriler, ETH için her şeyin kasvetli ve kötü olmadığını gösteriyor”

MVRV-Z puanı ayrıca Ethereum için boğa görünümüne işaret ediyor. Bu metrik, varlığın fiyatının gerçeğe uygun değerinin üzerinde veya altında satılıp satılmadığına bağlı olarak piyasa karlılığını değerlendirmek için kullanılıyor. 5’in üzerinde bir veri, ETH’nin aşırı alındığını veya gerçeğe uygun değerinin üzerinde satış yaptığını gösteriyor. 1’in altındaki veriler, altcoin’in aşırı satıldığını veya değerinin altında işlem gördüğüne işaret ediyor.

BTC Piyasası: Ünlü Borsa, Bitcoin ve Ethereum’un Sıradaki Adımını Açıkladı! 2

ETH 9 Kasım 2021’de ATH seviyesi olan 4.867 dolardan %49 düşerek, MVRV-Z Skoru ‘aşırı satım’ bölgesine düştü. Tarih, ETH’nin MVRV-Z puanının geri çekilmeler sırasında “aşırı satım” bölgesine düşme eğiliminde olduğunu ancak fiyatlar geri dönmeden çok önce bu aralıkta kalmadığını gösteriyor:

Ethereum’un MVRV-Z puanı bu bölgeye en son Mart 2020’de Kara Perşembe piyasa çöküşü sırasında düştü. Varlık değerleri ve ağ aktivitesi geri çekilse de, on-chain veriler, ETH için her şeyin kasvetli ve kötü olmadığını gösteriyor. Piyasa katılımcıları, ‘aşırı satım’ MVRV-Z skoru sırasında tarihsel olarak birikmiştir.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap